Prof. Dr. Özkaya: “Aşılama bulaşmayı değil, ölümleri önledi”

Prof. Dr. Özkaya: “Aşılama bulaşmayı değil, ölümleri önledi”

SAMSUN Sonuç günlerde yaşanan telkih tartışmaları ile ilişik açıklamalarda bulunan Bağır Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Izzet Özkaya, ” Pfizer’ın CEO’su ‘güneş tacı aşısının bulaştırıcılığı önleyip önlemediğini imtihan etmeden piyasaya sürüldüğünü’ kanıt etti. Aşı piyasaya sürüldüğünde elhak biz onun bulaştırıcılığı önlemesini beklemiyorduk. Bu hastalığı dokunaklı geçirmenizi önleyecek diye niteleyerek bekliyorduk ve pespaye da böyle oldu” dedi.

Pandemi döneminin halen bitmeme ettiğini belirten Prof. Dr. Çap Özkaya korona aşısı için açıklamalarda bulundu. Mufassal zamandan sonra peçe yasağının olmadığı ayrımsız kışa hazırlandıklarını tamlayan Dr. Devlet Özkaya, “Avrupa’de hele Fransa ve İngiltere’de hadise sayılarında artışlar bildiriliyor. Bütün dünya genişlik ölümcül olan çatal ağız mutasyonuyla ve sunu bulaşan olan omicronun birleşmesiyle ortaya çıkma ölümcül tıpkı virüs mutasyona hazırlanmaya başladı” diye niteleyerek konuştu.

“Bulaştırıcılığı önlemesini beklemiyorduk”

Özellikle aşı üstüne bir tartışmanın ortaya çıktığını tabir fail Özkaya, “Pfizer’ın CEO’su sonuç yaptığı açıklamada bizim çokça geniş kullandığımız, şu anda birlikte bulunan aşımızın ‘bulaştırıcılığı önleyip önlemediğini imtihan etmeden piyasaya sürüldüğünü’ tez etti. Bu açıklamadan bilahare aheste anlamda aşı konusunda tartışmalar başladı. Biz bütün şunu söylüyoruz: Aşılama piyasaya sürüldüğünde doğrusu biz onun bulaştırıcılığı önlemesini beklemiyorduk. Tığ aşıdan aşı bulaştırıcılığı önlemeyecek amma bu hastalık size bulaştığında hayatta kalmanızı sağlayacak, bu hastalığı tehlikeli geçirmenizi önleyecek diyerek bekliyorduk ve amiyane bile böyle oldu. Sağlık Bakanlığı’nın çabuk bir aşılama programıyla virüsten âlem gerçekleşen ölümler dangadak azaldı. Bizler da bunu yaşayarak öğrendik” şeklinde konuştu.

“Telkih emniyet kemeri kadar”

Aşının itimat kemeri kabilinden olduğu söyleyen Dr. Özkaya, “Güvenlik kemeri sizi kaza yapmaktan korumaz amma kaza yaptığınız zaman hayatta kalmanızı sağlar. Aşıya da güven kemerine baktığımız gözle bakmamız gerekiyor diyerek düşünüyorum. Son 1 yıl zarfında aşılama olanlarda adi akıbet yazdaki dokunaklı hikâye artışlarında neredeyse ölümün hiç olmadığını görerek imtihan etmiş olduk. Şu andaki kâin aşılarında vatandaşları hala koruduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Avrupa’daki fenomen artışları hele havaların soğumasıyla normal grip ve kovid virüsünün birbirine karıştığını ve kovid virüsünün da mütenevvi mutasyonlarının birbirine karışarak bulaştırıcılığının artacağını düşündüğümüz üzere hadise sayılarında artış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Deltacron virüsü

Son zamanların gündeme gelmeye başlaya ‘deltacron’ virüsünü Türkiye için ölümcül riziko faktörü oluşturmadığının altını çizen Dr. Özkaya, “Bulunan aşılar ülkemizde hala havari etkisini gösteriyor. Artık neredeyse kilolu olay görmüyoruz. Amma önümüzdeki şita bizi ne bekliyor onu çakmak geçişsiz. Alelhusus sonuç zamanlarda okulların açılmasıyla olay sayılarında az buçuk artış olacağını gözlemlemiştik. Gerçekte testi zait olan çok vakamız yoktur. Takkadak grip ve itici algınlığı belirtileri var. Esasta torunlar bu konuda çokça şanslıdır. Tek problem virüsü evdeki temel ve babalarına taşımalarıdır. Tığ bu konuyu okullar açıldıktan bilahare veliler hastalandı diye niteleyerek nitelendiriyoruz. Çünkü ayrıntılar 1-2 günde bunu enflüanza kabil geçirip anne babalarına bulaştırdıklarında temel babalarında uzamış öksürük, semptomlar başlıyor. Bu birlikte vahim anlamda hisse senedi gücü kaybına kat açıyor. Kovid olay sayılarında şuanda kayda değer benzeri artma görmüyoruz. Kâin aşılarında hala koruduğunu ikbal rahatlığıyla söylüyoruz” açıklamasında bulundu.

Share: