Mustafa Adıgüzel’den TMO’nun Fındık Satışına Tepki: “Bu Fındıkçıya TMO Marifetiyle Yapılan Aynı Zulümdür.

CHP Kalabalık Mebus Mustafa Adıgüzel, Arazi Mahsulleri Ofisi’nin 2021 yılı mahsulü amacıyla 58 teklik, 2022 mahsulü Giresun kalite amacıyla 61 lirayla fındık satışına başlamasına aksülamel gösterdi. Adıgüzel, “Fındıkçıya TMO vasıtasıyla yapılan tıpkısı zulümdür. Ego derhal TMO’yu ve Ekincilik Bakanlığı’nı bu işi gözden geçirmeye ve hızlı benzeri şekilde bu hatadan dönmeye çağırma ediyorum. Çünkü yapılan molekül Türkiye’ye kar değil uluslararası kartele kardır, onun hesabınadır. Tıpkısı celal kurumunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin aynı kurumunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin halkına, tarımına, üreticisine alın aynı oyuna cihaz etmektir” dedi.

CHP Ordu Mebus Mustafa Adıgüzel bugün TBMM’üstelik tıpkısı matbuat toplantısı düzenledi. Adıgüzel şöyle konuştu:

“Birkaç önce bire bir haber aldık. TMO piyasaya fındık arzına değişmeyen vermiş. 2021 yılı mahsulü fındık amacıyla 58 liralık, 2022 yılı mahsulü Giresun nitelik fındık amacıyla 61 teklik. Son derece üzgünüm ve serencam etap kızgınım. Şu anda bahsettiği Giresun kalite fındık piyasada 63 teklik. Cıvıl Cıvıl’da fındık 62 lirayı gördü. Çarşamba’de fındık 63 liralık. Çözme böyleyken devletin TMO’su ortalık fiyatının altından elindeki fındığı 2-3 teklik daha aşağıdan piyasaya sürüyor. Bu şu buyurmak, serencam günlerde tezce kalan fındık fiyatının önünü sökmek gitmek. Bu geçmiş yıllarda bütün böyle oluyordu. Ama bunu Ferrero yapıyordu. İtalyan kartel kül bu aylarda piyasada fındık azaldığında fındığın fevk hareketinin önünü ayırmak amacıyla piyasaya bazı aracılar tarafından fındık sürüyordu düşük fiyattan.

“BİR ÇETE, MEMLEKETİN VE FINDIK ÜRETİCİSİNİN EMEĞİNİN DEĞERLERİNİN ALTINI OYMAYA BITMEME EDİYOR”

Bu yıl bunu Ferrero yapamadı. Zira Ferrero Rakiplik Kurumu’nda nezaret altında, denetleme geçiriyor. O yüzden bu sene fındık fiyatı 43 liralardan 63 liranın üzerine çıktı ve 70’e makul gidiyordu. İşte Ferrero’nun bu yıl yapamadığını TMO aracılığıyla yapıyorlar. Bu yüzden kızgınız. Devletin kurumu ayrımsız ecnebi kartele taşeronluk yapmaktadır. Bu yüzden kızgınız. Geçmiş Cıvıl Cıvıl’de fındık fiyatı 62 liraya varmışken az buçuk geçmiş bu haberin alınmasıyla piyasada fındık 55 liraya düştü. Biraz mebzul eş devlet adına ve rençperlik adına savaş verirken aynı eşkıya takımı, tıpkısı çete, memleketin ve fındık üreticisinin emeğinin değerlerinin altını oymaya bitmeme etmektedir. Yazıklar olsun.

Sezon başında dedik ki, ‘Sayın Erdoğan 53 lira izah. Fındığın fiyatı yer bir iki 70 liralık olmalı.’ Sayın Genel Başkanımız dahi ‘En beş altı 4 dolar olmalı’ dedi ki o devir 70 liraydı. Ne oldu, 53 teklik açıklayınca beklediğimiz üzere fındık 43 liradan gitti. Fellah fındığı 43 liradan sattı. Demin o fındık çabuk tıpkısı şekilde değerine yansımak üzere zaman 60 liranın konusunda akla yatkın, bizim mevsim başında bel ettiğimiz 70 liraya akıllıca koşarken aha yine TMO devreye girdi ve fındığın önünü kesti. TMO umumi müdürü ile konuştum, dedim ki ‘Bunu yapmayın. Eğer elinizdeki fındığı piyasaya sürecekseniz 67-68, 70 liraya mail bire bir denk koyun ki, meydan fiyatından yukarıda olsun, fındığın üst hareketini teşvik edin’. Amma bunu yazmak hesabına uluslararası kartelin ve Türkiye’deki uzantılarının emri ile bunu yaptılar ve fındık fiyatını şu anda bayağı düşürdüler.

“HÜKÜMET, TMO ELİ İLE DÜZENLENEN ‘FERRERO KORUMALI FINDIK HESABI’ AÇMIŞ GÖZÜKÜYOR”

Demincek, meçhul ayrımsız el diyeceğim, bu muamma aynı halk değil. Bu elleri biz biliyoruz. Bunlar açık benzeri ahali. Fakat TMO’yu paravana kullanarak bu işi el altından yaptılar. Biliyorsunuz, düzey korumalı yatırım ile dövizi çakılı tutuyorduk. Deminden sâdır o ki, ‘Ferrero Korumalı Fındık Hesabı’ var. Hükümet düzey korumalı yatırım adına fındık sektöründe bire bir mütenavip geliştirmiş, TMO eli ile yürütülen ‘Ferrero Korumalı Fındık Hesabı’ açmış gözüküyor.

Üstelik TMO, geçtiğimiz yıl 27 liradan aldığı fındığı bugün 58 liradan satacak. 53 liradan aldığı fındığı da 60 liradan satacak. arada bir bile üreticinin emeği üzerinden bir ululuk kurumu kar yapmış olacak. Geçtiğimiz yıllarda sordum, dedim kim, ‘Yaptığınız bu aile keşki üreticilere nasip kendisine dağıtın.’ Bize dediler ki, ‘Biz kooperatif değiliz, tığ kar payı dağıtamayız.’ Amma bakın, 9 yıldır fındıkta alan bazlı dirimlik desteği 170 lira. 9 yıldır değişmedi. 9 yılda seçme molekül değişti. Motorin 8 intaç, matbua ise gübresine göre 10 ile 20 itmam arttı. 9 yıldır durumunda duran tek madde namevcut ama yerinde duran tıpkı fındıkta düzlük bazlı sağlık desteği var. Hala 170 lira. TMO’nun yaptığı familya de ‘Buraya kullanıp fındıkçıyı destekleyelim’, fındıkçının üzerinden yapılan familya bile fındıkçıya harcamayan ayrımsız gudubet hile var.

“20 YILDA FINDIKÇININ AKP’DEN ÇEKTİĞİNİ BAMBAŞKA HİÇ KİMSE ÇEKTİRMEDİ”

O yüzden, bu 20 yılda fındıkçının AKP’den çektiğini başka hiç kimesne çektirmedi. Fındıkçıya yapılan bu zulümdür. TMO marifetiyle yapılan ayrımsız zulümdür. Ben derhal TMO’yu ve Tarım Bakanlığı’nı bu işi gözden geçirmeye ve hızlı aynı şekilde bu hatadan dönmeye nida ediyorum. Zira yapılan madde Türkiye’ye kar değil uluslararası kartele kardır, onun hesabınadır. Tıpkı büyüklük kurumunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin bire bir kurumunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin halkına, tarımına, üreticisine alın bir oyuna cihaz etmektir. Bu hatadan benzeri dakika ilk TMO’yu dönmeye davet ediyorum.”

TMO: KABUKLU FINDIK İHRACATININ KESİNTİYE UĞRAMAMASI İÇİN KURUMUMUZ STOKLARINDA KÂIN KABUKLU FINDIKLARIN BİR KISMI SATIŞA AÇILMIŞTIR

TMO’nun internet sitesinden konuya ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

“Tarımsal ihracatımızın genişlik oylumlu kalemlerinden biri olan kabuklu fındık ihracatının kesintiye uğramaması ve piyasaların düzenlenmesi ile birlikte ülkemiz ve bölge ekonomisine ulama nail olmak amacıyla Kurumumuz stoklarında mevcut kabuklu fındıkların bire bir kısmı satışa açılmıştır. Samsun ve Kocaeli Başmüdürlükleri Stoklarımızda kâin 2021 yılı mahsulü 20 bin ton levant Trabzon ve Cıvıl Cıvıl Stoklarımızda kâin 2022 yılı mahsulü 5 bin titrem levant nitelik kabuklu fındıklar ve Giresun Başmüdürlüğü stoklarında kâin 2022 yılı mahsulü 3 bin titrem Giresun kalite kabuklu fındıklar yüzdelik 50 sağlam bağırsak fındık esasına göre KDV hariç görünmek amacıyla başlangıçta değer mukabilinde murat toplama yöntemi ile satışa açılmış olup satış fiyatlarımız; 2021 mahsulü Levant kalite kabuklu fındıklar için 58,00 TL/Kg, 2022 mahsulü Levant ve Giresun kalite kabuklu fındıklar üzere 61,00 TL/Kg, kendisine uygulanacaktır. Mostra murat edilmesi halinde KDV karışma 65,00 TL/Kg fiyattan en beş altı 5 kg olacak şekilde karşılanacaktır.

Firmalar temenni ettiği işaret miktarına eşit gelen bedelin yüzdelik 10’unu TMO hesaplarına yatırdıklarına dair hesap belgesi ile gelişigüzel 07.02.2023 tarihi emek bitimine büyüklüğünde iz kabul etmek istedikleri Başmüdürlüğümüze yazılı yerine müracaatta bulunacaklardır.

Satışlar; Trabzon, Giresun, Kalaba, Samsun ve Kocaeli Başmüdürlüklerince yapılacaktır.”

Share: