Mustafa Adıgüzel’den TMO’nun Fındık Satışına Tepki: “Bu Fındıkçıya TMO Tarafından Yapılan Bire Bir Zulümdür.

CHP Kargaşa Mebus Mustafa Adıgüzel, Arazi Mahsulleri Ofisi’nin 2021 yılı mahsulü için 58 teklik, 2022 mahsulü Giresun kalite üzere 61 lirayla fındık satışına başlamasına reaksiyon gösterdi. Adıgüzel, “Fındıkçıya TMO vasıtasıyla yapılan bire bir zulümdür. Ego derhal TMO’yu ve Ekincilik Bakanlığı’nı bu işi gözden geçirmeye ve çabuk ayrımsız şekilde bu hatadan dönmeye çağırma ediyorum. Zira yapılan özdek Türkiye’ye kar değil arsıulusal kartele kardır, onun hesabınadır. Bir ihtişam kurumunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin aynı kurumunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin halkına, tarımına, üreticisine alın benzeri oyuna cihaz etmektir” dedi.

CHP Cıvıl Cıvıl Saylav Mustafa Adıgüzel bugün TBMM’üstelik tıpkı matbuat toplantısı düzenledi. Adıgüzel şöyle konuştu:

“Beş Altı evvel bire bir bilgelik aldık. TMO piyasaya fındık arzına değişmeyen vermiş. 2021 yılı mahsulü fındık için 58 liralık, 2022 yılı mahsulü Giresun kalite fındık amacıyla 61 lira. Son aşama üzgünüm ve sonuç adım kızgınım. Şu anda bahsettiği Giresun kalite fındık piyasada 63 teklik. Kalabalık’üstelik fındık 62 lirayı gördü. Çarşamba’bile fındık 63 liralık. Çözme böyleyken devletin TMO’su çevre fiyatının altından elindeki fındığı 2-3 lira henüz aşağıdan piyasaya sürüyor. Bu şu etmek, sonuç günlerde hemencek artan fındık fiyatının önünü koymak almak. Bu eski yıllarda hep böyle oluyordu. Ama bunu Ferrero yapıyordu. İtalyan kartel bütün bu aylarda piyasada fındık azaldığında fındığın yukarı hareketinin önünü sökmek üzere piyasaya bazen aracılar vasıtasıyla fındık sürüyordu düşük fiyattan.

“BİR ÇETE, MEMLEKETİN VE FINDIK ÜRETİCİSİNİN EMEĞİNİN DEĞERLERİNİN ALTINI OYMAYA DEVAM EDİYOR”

Bu yıl bunu Ferrero yapamadı. Zira Ferrero Rekabet Kurumu’nda gözaltı altında, fal geçiriyor. O yüzden bu yıl fındık fiyatı 43 liralardan 63 liranın konusunda çıktı ve 70’e doğru gidiyordu. İşte Ferrero’nun bu sene yapamadığını TMO marifetiyle yapıyorlar. Bu yüzden kızgınız. Devletin kurumu benzeri yabancı kartele taşeronluk yapmaktadır. Bu yüzden kızgınız. Cemaziyelevvel Kargaşa’dahi fındık fiyatı 62 liraya varmışken az buçuk evvel bu haberin alınmasıyla piyasada fındık 55 liraya düştü. Beş Altı iyi adam mevki yerine ve rençperlik yerine uğraş verirken benzeri harami takımı, aynı çete, memleketin ve fındık üreticisinin emeğinin değerlerinin altını oymaya bitmeme etmektedir. Yazıklar olsun.

Sezon başında dedik ki, ‘Sayın Erdoğan 53 teklik açıklama. Fındığın fiyatı yeryüzü birkaç 70 liralık olmalı.’ Sayın Umumi Başkanımız bile ‘En bir iki 4 dolar olmalı’ dedi ki o ahit 70 liraydı. Hangi oldu, 53 teklik açıklayınca beklediğimiz kadar fındık 43 liradan gitti. Maraba fındığı 43 liradan sattı. Demin o fındık aceleci tıpkısı şekilde değerine ulaşmak için bugün 60 liranın konusunda akilane, bizim sezon başında belen ettiğimiz 70 liraya akıllıca koşarken işte gene TMO devreye girdi ve fındığın önünü kesti. TMO umumi müdürü ile konuştum, dedim ki ‘Bunu yapmayın. Eğer elinizdeki fındığı piyasaya sürecekseniz 67-68, 70 liraya yakın bir fiyat koyun ki, meydan fiyatından yukarıda olsun, fındığın yukarı hareketini heveslendirme edin’. Ama bunu tahsis etmek adına arsıulusal kartelin ve Türkiye’deki uzantılarının emri ile bunu yaptılar ve fındık fiyatını şu anda kötü düşürdüler.

“HÜKÜMET, TMO ELİ İLE ÖLÇÜLÜ ‘FERRERO KORUMALI FINDIK HESABI’ AÇMIŞ GÖZÜKÜYOR”

Şimdi, adsız tıpkı el diyeceğim, bu belirsiz aynı halk değil. Bu elleri tığ biliyoruz. Bunlar berrak ayrımsız umum. Fakat TMO’yu paravan kullanarak bu işi halk altından yaptılar. Biliyorsunuz, kur korumalı tevdiat ile dövizi sabit tutuyorduk. Demin görünen o ki, ‘Ferrero Korumalı Fındık Hesabı’ var. Hükümet düzey korumalı mevduat hesabına fındık sektöründe bir alternatif geliştirmiş, TMO eli ile planli ‘Ferrero Korumalı Fındık Hesabı’ açmış gözüküyor.

Üstelik TMO, geçtiğimiz sene 27 liradan aldığı fındığı zaman 58 liradan satacak. 53 liradan aldığı fındığı da 60 liradan satacak. ara sıra birlikte üreticinin emeği üzerinden ayrımsız şevket kurumu kar yapmış olacak. Geçtiğimiz yıllarda sordum, dedim kim, ‘Yaptığınız bu eş keşki üreticilere nasip olarak dağıtın.’ Bize dediler ki, ‘Biz kooperatif değiliz, tığ kar payı dağıtamayız.’ Amma bakın, 9 yıldır fındıkta düzlük bazlı dirimsel desteği 170 lira. 9 yıldır değişmedi. 9 yılda temas madde değişti. Mazot 8 itmam, basılmış ise gübresine bakarak 10 ile 20 mezuniyet arttı. 9 yıldır yerinde duran tek molekül yok ama yerinde duran ayrımsız fındıkta düzlük bazlı gelir desteği var. Hala 170 lira. TMO’nun yaptığı ev üstelik ‘Buraya kullanıp fındıkçıyı destekleyelim’, fındıkçının üzerinden yapılan sülale bile fındıkçıya harcamayan tıpkısı gudubet dalavere var.

“20 YILDA FINDIKÇININ AKP’DEN ÇEKTİĞİNİ BAŞKA HİÇ KİMSE ÇEKTİRMEDİ”

O yüzden, bu 20 yılda fındıkçının AKP’den çektiğini bambaşka tek kimesne çektirmedi. Fındıkçıya yapılan bu zulümdür. TMO aracılığıyla yapılan ayrımsız zulümdür. Ben derhal TMO’yu ve Ekincilik Bakanlığı’nı bu işi gözden geçirmeye ve aceleci benzeri şekilde bu hatadan dönmeye davet ediyorum. Zira yapılan öz Türkiye’ye kar değil uluslararası kartele kardır, onun hesabınadır. Bir ihtişam kurumunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin benzeri kurumunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin halkına, tarımına, üreticisine cebin tıpkı oyuna maşa etmektir. Bu hatadan tıpkısı an geçmiş TMO’yu dönmeye davet ediyorum.”

TMO: KABUKLU FINDIK İHRACATININ KESİNTİYE UĞRAMAMASI İÇİN KURUMUMUZ STOKLARINDA MEVCUT KABUKLU FINDIKLARIN BİR KISMI SATIŞA AÇILMIŞTIR

TMO’nun genel ağ sitesinden konuya ilişik yapılan açıklama ise şöyle:

“Tarımsal ihracatımızın sunu kocaman kalemlerinden biri olan kabuklu fındık ihracatının kesintiye uğramaması ve piyasaların düzenlenmesi ile alay malay ülkemiz ve kesim ekonomisine ulama ulaşmak üzere Kurumumuz stoklarında bulunan kabuklu fındıkların tıpkı kısmı satışa açılmıştır. Samsun ve Kocaeli Başmüdürlükleri Stoklarımızda bulunan 2021 yılı mahsulü 20 bin titrem levant Trabzon ve Cıvıl Cıvıl Stoklarımızda bulunan 2022 yılı mahsulü 5 bin ton levant nitelik kabuklu fındıklar ve Giresun Başmüdürlüğü stoklarında mevcut 2022 yılı mahsulü 3 bin titrem Giresun nitelik kabuklu fındıklar yüzde 50 sağlam çöz fındık esasına bakarak KDV dünya oluşmak üzere başlangıçta eşit mukabilinde talep toplama yöntemi ile satışa küşade olup satma fiyatlarımız; 2021 mahsulü Levant nitelik kabuklu fındıklar için 58,00 TL/Kg, 2022 mahsulü Levant ve Giresun kalite kabuklu fındıklar için 61,00 TL/Kg, yerine uygulanacaktır. Camekân kâm edilmesi halinde KDV karışma 65,00 TL/Kg fiyattan sunu beş altı 5 kg olacak şekilde karşılanacaktır.

Firmalar irade ettiği im miktarına eşit gelen bedelin yüzde 10’unu TMO hesaplarına yatırdıklarına dayalı dekont ile birlikte 07.02.2023 tarihi say bitimine büyüklüğünde iz ahzetmek istedikleri Başmüdürlüğümüze mukayyet namına müracaatta bulunacaklardır.

Satışlar; Trabzon, Giresun, Kalabalık, Samsun ve Kocaeli Başmüdürlüklerince yapılacaktır.”

Share: