‘MÜSİLAJ 2 OPERASYONU; İZMİR’DE 18 GÖZALTI

İZMİR’de, Müsilaj-2 Operasyonu kapsamında, ‘Camgöz’ ve ‘Beldekler’ çetelerine müteveccih operasyonlar düzenlendi. Toplamda 18 sevimli gözaltına alınırken, şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda 5 pompalı tüfek ve 3 tabanca ile uyuşturucu maddeler ele geçirildi.

İçişleri Bakanlığı Güven Genel Müdürlüğü ÇIFTLIK Daire Başkanlığı koordinasyonunda 20 ilde başlatılan ‘Müsilaj-2 Operasyonu’ kapsamında, İzmir’dahi 2 birleştirme yanlışlık örgütüne yönelik operasyonlar düzenlendi. İzmir Güvenlik Müdürlüğü’ne sadık Organize Suçlarla Mücadele Yazıhane Müdürlüğü ekipleri eliyle ‘Camgöz’ ve ‘Beldekler’ çetelerine müteveccih planlı operasyonlarda seçme iki örgüt adına çete faaliyetleri yürüttükleri gerekçesiyle toplamda 18 birey gözaltına alındı. Şüphelilerden 9’unun Beldekler, 9’unun ise Camgöz çetesi yerine cümbüş yürüttüğü öğrenildi. Emniyete götürülen şüphelilerin buradaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

‘BELDEKLER’ FAZILETLI FAİZLE SERVET VERİYOR

Genel adına Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerinde yasa dışı çete faaliyetleri yürüttükleri belirlenen ve ‘Beldekler’ kendisine tanıdık, becerikli üyelerinin birçoğu bir aileye mensup olan organize suç örgütüne yönelik de ameliyat düzenlendi. Örgütün, itimat çekemeyen kişilere faziletli faizle para verip, getiri oranını sonsuz artırarak borçlarını kapatmalarını imkansız arkaç getirdikleri ve bu yolla bir nice vatandaşın gayrimenkullerine halk koydukları belirlendi. Gözaltına alınan 9 şüphelinin Çiğli ilçesinde 10 katlı aynı apartman binası özellikle tevessül etmek amacıyla, muhtelif ocak ve arabaları yıldırma ve sorumluluk vasıtasıyla elde ettikleri belirlendi.

CAMGÖZ ÇETESİNİN CİNAYET VE YARALAMA SUÇLARI

Antrparantez henüz geçmiş planlı operasyonda Camgöz çetesinden gözaltına alınan 39 kişi hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla planlı savca, İzmir 9’uncu Bunaltıcı Ceza Mahkemesi’nce kabul edilip, ‘yanlışlık işlemek amacıyla kurulan örgüte örgen görünmek’, ‘kasten yaralamaya teşebbüs’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘mala beis verme’, ‘ateşli silahlar ve bıçaklar ile özge eşyalar hakkındaki kanuna muhalefet etmek’, ‘silahla yağmaya teşebbüs’ kabil suçlardan açılan davayla gündeme mevrut Camgöz çetesinin, Foça ilçesinde manav işleten İsmail K.’yi, uray başkanının azmettirmesiyle silahla yaraladığı de iddia ediliyor. Antrparantez, Camgöz çetesi güzeşte 4 Haziran’da Karşıyaka sekilik lideri Dobo Dayanabilen lakaplı Dokuz Canlı Arslan ile Karşıyaka ilçesinde berber dükkanı işleten Yener Edis’in öldürüldüğü olayla da biliniyor.

SİLAHLAR ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan, rastgele iki çete üyelerinin familya ve araçlarında yapılan aramalarda 5 pompalı tüfek, 3 tabanca ve bunlara ilgili fişek ve mermiler ile türlü uyuşturucu maddeler, çek ve senetler ele geçirildi. Emniyete götürülen şüphelilerin buradaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi. Ayrıca bu örgütlere cebe gerçekleştirme ettiği belirlenen T.B. isimli tıpkı keleş, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra gönderme edildiği adliyede tutuklandı. T.B.’nin kendine ait atölyede haddinden fazla sayıda silah ürettiği ve bu silahları suç örgütlerine sattığı belirlendi. T.B.’nin atölyesinden 18 tabanca ile cebe yapımında geçer not yüzlerce zerre ele geçirildiği öğrenildi.Share: