Musa Anter Cinayetine İlişkin Davanın Duruşması Ahit Aşımına 5 Çevrim Kaldığında Yapıldı.

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Gazeteci-yazar Musa Anter cinayetine ilgili davanın duruşması, zaman aşımına 5 aktarılma kala yapıldı. Mahkeme, Anter’in öldürülmesinin insanlığa cebin işlenen yanlışlık olup olmadığına ve davanın devir aşımına uğrayıp uğramayacağına aynı sonraki celsede değişmeyen çevirmek üzere davayı 21 Eylül’e erteledi. Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, “Faili vuzuhsuz cinayetlerin antlaşma aşımına uğraması, adamlık suçudur” dedi.

Musa Anter’in 20 Ilkgüz 1992 tarihinde Diyarbakır’de öldürülmesine ilişik davanın duruşması, Ankara 6. Çetin Ceza Mahkemesi’nde bugün yapıldı. Duruşmayı, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, HDP Veca Milletvekilleri Abdullah Koç, HDP Sazak Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP Adana Milletvekili Eksiksizlik Peköz birlikte izledi.

Duruşmada, Dicle Anter’in avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adam Umumi Başkanı Öztürk Türkdoğan, bu davanın insanlığa cebin suç kapsamında olması ve ant aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplerini yineledi.

Duruşma heyeti, davanın konusunun insanlığa karşı yanlışlık kapsamında olduğu ve bu nedenle ant aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplere ait değerlendirmenin bire bir sonraki duruşmada yapılmasına karar vererek davayı 21 Eylül’e ertelendi.

“FAİLİ BILINMEYEN CİNAYETLERİN ANT AŞIMINA UĞRAMASI, İNSANLIK SUÇUDUR”

Murafaa öncesinde SIMURG Bilgi Ajansı’na mütekellim Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, ahit aşımına ilgili şunları söyledi:

“Zaman 15 Ilkgüz 2022, ihtimal üstelik babamın son duruşması. Amma 20 Eylül 2022’birlikte, 30 almanak berenarı aşımı söz konusu. Bu mahkemedeki beklentilerimiz… Rastgele molekül beyninde aslında, yani bütün deliller, şevahit konuştu. 97’den bugüne kadar olan geçmişe baktığımızda, davanın seyrinin bittabi olduğu gayet engelsiz ve kesin. Failler mahsus esasta. Bu, ayrımsız faili vuzuhsuz cinayeti. Faili belgisiz cinayetlerin ahit aşımına uğraması, yabanlık suçudur. Biz bunu kabul etmiyoruz ama hakeza benzeri durumla karşı karşıyayız. Yani bilcümle bilgiler, hep deliller ululuk arşivinde var esasında. Bu çap arşivine dokunulmuyor maalesef. Hele benzeri de bu Kürt edip Musa Anter olunca bu daha de kesin biçimde ortaya kullanılmış oluyor.”Share: