Diyarbakır’da Şehzadeler Konağı’ndaki restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Şehzadeler Konağı’nda başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Belediyeden yapılan açıklamaya bakarak, kentteki birçok tarihi yapıda restorasyon çalışması örümcek Büyükşehir Belediyesi, çalışması tamamlanan yapıları işlevlendirerek vatandaşların hizmetine sunmaya bitmeme ediyor.

Talih ilçesinde bulunan ve etraflı yıllar bakımsız artan Şehzadeler Konağı’nda İmar ve Şehircilik Kat Başkanlığınca geçen sene ekim ayında restorasyon çalışmasına başlandı.

Diyarbakır sivil mimarlık örneklerinden değişik olarak içerisinde yaşmak kâin, elips ve dairesel iki değişik geometriye ehil iki bakış ve tuğla tonoz nihan şişman bir eyvana cemaat olan konakta restorasyon çalışmaları ekiplerce hassas tıpkı şekilde yürütülüyor.

Tarihi konaktaki restorasyonun aslına akıllıca yapılabilmesi amacıyla özverili bir şekilde düzentileme sürdüren ekipler, çimento ile yapılan müdahaleleri temizleyerek aslına akla yatkın harç ve malzemeler ile binayı sağlamlaştırdı.

Kubbe ve tonozlarda sıva, duvarlara ise derz uygulaması tamamlanan binada tenvirat çalışması yapıldı.

Restorasyon çalışmaları sırasında binanın özgün döşemesine ilişik olduğu melhuz ahcar natamam kısımlarda aslına akıllıca şekilde baştan kullanıldı.

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Şehzadeler Konağı’na Diyarbakırlı adlı ozan Sezai Karakoç’un adı verilecek, tarihi han hars evi kendisine vatandaşların hizmetine sunulacak.Share: