Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete çıvmak ve ayakkabı koymak üzere yardım bekliyor

Iğdır’bile 2019 yılında evlerinin bahçesindeki tandıra sakıt ve belden aşağısı yanan hasis bala, ameliyat olup bisiklete atlamak ve tam arkadaşları kabilinden ayakkabı çekmek için hayırseverlerden arkalama bekliyor.

Iğdır suret Karakuyu köyünde Asiye-Sadullah Çakmaz çiftinin 2 çocuğundan küçüğü olan Fatmanur Çakmaz (6), 7 Son Teşrin 2019’da evlerinin bahçesinde bulunan tandıra düştü. Hoşur çocuğunun bağrışlarına koşan temel Asiye Çakmaz, çocuğunu tandırdan çıkardı. Fatmanur’un bağır, kural, bukanak bölgelerinde 2’nci ve 3’üncü derece yanıklar oluştu.

Olayı anlatan Ağababa Sadullah Çakmaz, “2019 yılında kızım Fatmanur Çakmaz tandıra düştü. Ondan sonraları bizi doğrudan Erzurum’a atıf ettiler. Erzurum’üstelik 6-7 ay kaldık. Orada tedavi süreci başladı ama dip yanıklar olduğu için kamu namına otama yapamadılar. Ondan sonra birkaç yıl geçtikten bilahare İstanbul’a götürdük. İstanbul’üstelik de iki kamer büyüklüğünde kaldık orada üstelik 18, 19 ameliyat oldu” dedi. Güzeşte sene kızının vücudunun kuruduğunu ve sertleşme olduğunu anlatan Çakmaz, “Otama amacıyla Ömer Özkan hocayı bize önerdiler. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Ömer Özkan sarıklı çocuğu gördü. Sair doktorlara ‘işte bu şekilde yapacaksınız’ diye niteleyerek talimat verdi. Biz da kendisi cerrahi müdahale edecek zannettik amma ameliyata girmedi. Ameliyata giren etibba üstelik ‘tığ beceremedik’ dedi. Bize ‘biraz üstelik parmakları açarsak parmakları kaybedebiliriz’ dediler. Bizde maddesel kısım olmadığı amacıyla biz bu ameliyatı yapamıyoruz. Ömer Özkan sarıklı bu işin erbabıdır, bu işi haddinden fazla ferah biliyor. Onun amacıyla da maddesel durumumuz kısıtlanmış, ücretli olduğu üzere biz de tedavi yapamıyoruz” dedi.

Cet Çakmaz, kızının ameliyatı için hayırseverlerden yardım beklediğini söyledi.

“Ayak şeş derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor”

Esas Asiye Çakmaz birlikte kızının durumunun ızdırap olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Fatmanur’un vücudu haddinden fazla yara benzeri şekilde yanık. Vücudu kaba, tıpkısı yere gidemiyor, bütün ayaklarına bakıyor, ağlıyor, üzülüyor. Pabuç giyemiyor, göl ayağı parmakları birbirinden şaz. Kadem şeş derisi katır kutur yürüyemiyor, ağlıyor. Sonsuz bütün ayaklarına bakıyor, diyor ‘asıl bu ayaklarım hastalık hakeza oldu’.

“Bacağım iyileşseydi ben dahi bahtiyar olurdum”

Fatmanur’u Antalya’ya götürdüklerini anlatan Çakmaz, “Bizim birlikte maddiyatımız çokça kırıcı. Hemen Ömer Özkan öğretmen yapabilir, onun için müzaheret istiyoruz. İnşallah Fatmanur’un durumu ferah peki o bile iyileşir ömrüm boyunca herkese yakarış ederim” diye niteleyerek konuştu.

Tandıra düşerek vücudunun mütenevvi yerleri yanan Fatmanur Çakmaz (6) ise, bisiklete çıvmak ve pabuç almak istediğini söyleyerek, “Benim bacağım iyileşseydi ben da mutlu olurdum. Benim babam bana çiftteker verirdi, ben derrace sürerdim. Dublör bacağım iyileşseydi…Ben doktor amcaya ‘benim bacağımı iyileştir, iyileştir’ dedim. Benim bacağım ağrıyor” dedi. – IĞDIR

Share: