Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’a Gönderdiği Tohumlar Savuşturmak Oldu

TACETTİN DURMUŞ

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin geçen yıl son 60 yılın yer şişman kuraklığının yaşandığı Kars’ın Susuz ilçesine gönderdiği tohumlardan elde edilen buğday, önce un sonraları savsaklamak oldu. Susuz ilçesini müzakere eden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Tevazulu, “Gelecekte, benim hayalimde, bilcümle topraklarının tamamını verimli tıpkı şekilde eken tıpkısı Türkiye var. Özlük buğdayı ve kendi melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin rastgele tarafını ekebilen bir Türkiye, eksantrik benzeri kırat demektir. Yine enerjide üstelik kişi enerjisini üreten tıpkı Türkiye hayalim var. Bu birlikte mümkündür” dedi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Beklenti Uysal, güzeşte Antalya Kars-Ardahan- Iğdır Hars ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Cemtosun ve yönetim kurulu üyeleri ile gelişigüzel Kars’ın Susuz ilçesine gelerek, geçen yıl ilçeye gönderdiği tohumlardan yapılan örgensel ekmeği tattı. Uysal, henüz bilahare dahi kendisi ve İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer marifetiyle ilçeye gönderilen tohumların öğütüldüğü değirmeni ülfet etti. Susuz’üstelik davul zurna eşliğinde ilçe halkı yoluyla karşılanan Komutan Tevazulu ve Cemtosun, Belediye Başkanı Oğuz Yantemur’u liyakatli çalışmalarından ekolojik ortam kutladı.

“TOHUMLA İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VARDI”

Domestik ozan Mustafa Ahmetoğlu, verdiği destekten ufuk Muratpaşa Şehremini Ümit Uysal’a yazdığı koşuk okuduktan sonraları, nisan ayında toprakla buluşturulan tohumlardan üretilen buğdayla yapılan ekmeği ağırlama etti. Komutan Uysal, kendisine izzetüikram edilen ekmeği tadarak uzvi tohumun önemine dikkat çekti. CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘Başka Aynı Tarım Mümkün’ projesi ile gelişigüzel, Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’üstelik toprakla buluşturduğu tohumların ekmeğe dönüştüğünü söyledi. Toraman, Oğuz Yantemur’un hususi çabaları sonucunda asıl adı ‘Cilavuz’ olan ilçede başlattığı mücadelenin son verdiğini de belirterek, Muratpaşa Belediye Başkanı Beklenti Tevazulu’a teşekkürname etti.

Susuz Şehremini Oğuz Yantemur üstelik ilçesini müzakere eden Muratpaşa Şehremini Ümit Tevazulu, Antalya Kars-Ardahan-Iğdır Firez ve Tesanüt Derneği Ferhat Cemtosun ve umumi heyet üyelerine teşekkürname ederek şunları söyledi:

“Başkanımızı burada soldurmak bizi onurlandırdı. Biz, o süreçte iki sene kurak zaman geçirdik. Tohumla ilişik sıkıntımız vardı. Bir Nice CHP’li belediyelerimizi mülakat ettik. Bunlardan birisi üstelik Muratpaşa Belediyemiz idi. Antalya’ya gittik ve bizi haddinden fazla pir bir şekilde ağırladılar ve ilçemize nesil yardımında bulundular. Antrparantez İzmir Belediye Reisi’mız Bronz Soyer’in de çok iri emekleri oldu. Çok artağan tıpkısı sene geçirdik. Susuz, tohumun bildirme çok olduğu kaza oldu. Bu tohumların aynı kısmını seneye esasen çiftçimize duman etmek üzere idraksiz aldık. Önümüzdeki sene bu işi henüz iyicene tıpkı şekilde devam ettireceğiz. Tabii ki özge belediyelerimizden de bindi isteyeceğiz. Kışın çocuklarımız yatağa açgözlü girmeyecek. Hayvanlarımızın dahi ihtiyacını karşıladık. karınca kaderince vatandaşımıza katkı sunduk. İlçemiz hayvancılıkla uğraşıyor ve sağlık kaynağımız bile çiftçilik üzerinedir. Bunu daha bile geliştirmemiz gerekiyor. Belediyecilik hizmetlerimiz arasında bu desteklerde olmalıdır. Başkan’ımıza ve Muratpaşa ilçemize, verdiği desteklerden kıran ilçem namına çok teşekkür ediyorum.”

“HAYALİMDE BILCÜMLE TOPRAKLARINI EKEN BİR TÜRKİYE VAR”

Muratpaşa Şehremini Beklenti Uysal dahi şunları söyledi:

“Gelecekte, benim hayalimde, bütün topraklarının tamamını bol tıpkı şekilde eken tıpkı Türkiye var. Kendi buğdayı ve kişi hibrit tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin her tarafını ekebilen aynı Türkiye, bambaşka tıpkı kırat demektir. Gene enerjide da özlük enerjisini üreten tıpkısı Türkiye hayalim var. Bu bile mümkündür. Bunun dahi tekniği, altyapısı, madeni ülkemizde mevcuttur. Hayalimiz budur. Hayalimiz çocuklarımıza, torunlarımıza dayalı, memleketimizin geleceğine yöneliktir. Hayalimiz olmasa bu işlerle uğraşmayız. Sizlere ufak tıpkısı katkıda bulunabildiysek hangi mutlu bize. Elimizden geleni gelişigüzel zaman yaparız.

“KARS’TA BUĞDAY YETİŞMİYORSA BU AĞIZ AĞIZA TÜRKİYE’MİZİN SORUNU PEKI”

Eğer Kars’ta buğday yetişmiyorsa bu, ağiz ağiza Türkiye’mizin sorunu tamam. Şayet Kars’ta tohumluk buğday bulunmayan ise bu, Türkiye’mizi aç bırakabilecek ayrımsız problemdir. Bu duyarlılıkla bilcümle Türkiye’miz aynı bütündür. Buradaki çiftçimiz, insanlarımız üretecek ki Ankara, İstanbul, İzmir ve İstanbul’da bizler paketlemek yiyelim. Bu anlayıştan hareketle esbak senelerde yaşanan kuraklıktan belde karınca kaderince bu bölgemize tohumluk buğday yardımında bulunduk. Deminden bunların ekmeğe dönüştüğünü görmek, bölgede istihsal rekoltesinin yükseldiğini soldurmak, yeniden üretimin çağ aldığını kısaltmak umut ve saygınlık vericidir. Fakat hep Türkiye, sunma bol topraklarını, sunma eli nimetli şekilde kişi ürettiği derman, matbua ve özlük ürettiği tohumla takım biçmediği sürece bütün bu teessürat peki. Bilcümle Türkiye’nin planlanması geçişsiz. Bütün Türkiye’nin haddinden fazla bereketli yönetilmesi ve üretime dahil edilmesi lazım. Bu, besin güvenliğini sağlayacak, gelecek nesillerimize garanti sağlayacak, haddinden fazla yüce. Kars’taki üreten, karşı teri döken, gelip burada değirmende saçlarını ağartan kardeşlerimizle dahi kucaklaşma imkanı bulduk.”Share: