Menopoz natürel tıpkı süreçtir

Menopoz saf benzeri süreçtir

ANKARA SBÜ. Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Tevellüt Kliniği Doktorlarından Uzm. Dr. Canan Tapkan İhlas Marifet Ajansına Hususi açıklamalarda bulundu.

18 Teşrinievvel Acun Yaş Dönümü Günü nedeniyle açıklamada mevcut Uzm. Dr. Sevgili Tapkan menopozun doğal aynı proses olduğunu ve tedavi edilmediğini kaydetti. Uzm. Dr. Canan Tapkan şöyle devam etti: “Acun Sağlık Örgütü; yaş dönümü kadınlarda yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmeleri sonucu adet döngüsünün sürekli yerine kesilmesi adına tanımlamaktadır. Menopoz yaşı acun genelinde 45-55 yaşlar beyninde olup ülkemizde alelumum 47-48 yaşlarındadır. Bire Bir haddinden fazla kadında tahminî 3-4 yıl süren menopoza intikal dönemi olarak adlandırdığımız perimenopoz dönemi olmaktadır. Bu dönemden sonraları kişinin 12 kamer boyunca nüsha görmemesinin peşi sıra menopoz dönemi başlar.”

“Yaş Dönümü dönemi kadının ilk gördüğü adet yaşı ile ilişkisi olmayıp başlangıç yaşı, genellikle kalıtım bilimi ve çevresel faktörler ile ilgilidir” diyen Uzm. Dr. Canan Tapkan şunları kaydetti: “Irk, beslenmek, tevellüt sayısı, geçirilen operasyonlar, radyoterapi, kemoterapi, sigara kullanımı, diyeti, ekstrem yavaş yada cılız olması ve sosyoekonomik dozaj de yaş dönümü yaşının etkileyen faktörler arasındadır. Kadınlar menopoza gireceğini vücudunda oluşan belirtilerden yola çıkarak anlayabilir. Sayı dönemlerinin ağırlaşması, uzamaya başlaması ve bu dönemlerin düzensizleşmesi, kişinin menopoza gireceğinin habercisi türlü. Menopoz döneminde kadınlarda fiziksel ve ruhsal metin çok mübayenet oluşur.

Ateş basması, akşam terlemesi, hafakan, kafa dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, memelerde hassaslık, adale ve mafsal ağrıları, aymazlık bozuklukları, iştiha artışı, kilo artışı, üzeri tüylerinde çoğalma, cinsî organlarda küçülmeye kapalı vajinal kuruluk ve tensel ilişki sırasında balkı koskocaman adına görülen fiziksel değişimlerdir. Genellikle ruhsal adına sorun bozukluğu, can sıkıntısı, unutkanlık, kızdırma nöbetleri, dikkat toplaşımı eksikliği, eşeysel istekte azalma ve kıytırık vaziyetler karşısında ölçüsüz ağlama üzere âraz üstelik zevcelik edebilir.

Yaş Dönümü döneminde metabolizma hızının yavaşlaması, kadınlarda kilogram artışına sefer açabilir. Menopozda huy sertliği, koku yağlarında yücelme, hipertansiyon gibi ihtisas hastalıklarının riski üstelik artar. Yaş Dönümü, katıksız benzeri proses olduğundan tedavi edilmez. Fakat kadınların hanay kalitesini arttırmaya ve şikayetlerine yönelik pek çok değişik otama seçeneği bulunan olup hastaya göre planlanır. Yaş Dönümü döneminde dengeli ve sağlıklı beslenmek haddinden fazla önemlidir. Bu dönemde metabolizma yavaşladığından günce kalori alımını 400 ila 600 ısın beyninde azaltmak gerekebilir. Kemik erimesi riskinin azaltılması ve uyku kalitesinin arttırılması için kalsiyum ve magnezyum itibarıyla ensesi kalın gıdalarla beslenilmeli, icabında D vitamini takviyesi alınmalıdır. Kişinin vücuduna, yapısına ve kondisyonuna akla yatkın egzersizler ile can kuşu ve beden sağlığını semirtmek üzere yapılmalıdır.

Kadınların yaşayacağı yaş dönümü dönemini dahi konforlu ve rahat geçirebilmeleri için yıllık jinekolojik kontrollerini aksatmamalarını öneriyoruz. Tamlık kadınların yaş dönümü haset hümayun olsun.”

Share: