Tesisleşmeyle Gün Doğusu ve Güneydoğu’da kalburüstü tenisçilerin sayısı artıyor

Toyluk ve Spor Bakanlığı ve ait kurumların Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sporun gelişmesine müteveccih yatırımları, açılan tesisler ve Türkiye Tenis Federasyonunun çalışmaları sonucu lisanslı sporcu sayısı 6 yılda yaklaşık 8 tekmil arttı.

Ülke genelinde 87 bin 88 lisanlı sporcusu kâin Türkiye Tenis Federasyonu, tenisin Şark ve Güneydoğu Küçük Asya bölgesinde yaygınlaştırılmasını sağlamaya müteveccih çalışmalar yürütüyor.

Bu amaçla “Dert Dağı Cup”, “Erzincan Ergan Cup”, “Iğdır Sarıerik Cup”, “Şanlıurfa Göbeklitepe Cup” ve “Van Akdamar Cup” isimleriyle nahiye illerinde uluslararası turnuvalar düzenleyen federasyon, çocukların ve gençlerin tenise olan ilgilerini artırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda hem Gençlik ve Spor Bakanlığının hem da şehirlerdeki kurumların çalışmalarıyla bir nice eskimemiş tesisin hizmete alındığı Şark ve Güneydoğu illerinde 6 yıl öncesine büyüklüğünde alan topu branşında 1027 olan lisanslı sportmen sayısı bu yıl 8 bin 50’ye ulaştı.

“Hedefimiz dünyanın sunma gani sporcularını esermek”

Türkiye Alan Topu Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, federasyon yerine bölgede tenisin yaygınlaştırılması ve tabana yayılması amacıyla ceht gösterdiklerini söyledi.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının “sporu tabana yayıyoruz” sloganıyla tenisin herkesin yaptığı bire bir spor haline gelmesi için birçok proje geliştirdiklerini ifade fail Durmuş, şunları kaydetti:

“Mıntıka illerinde arsıulusal turnuvalar düzenledik. Federasyon namına ilkleri seviyoruz. Turnuvalarda sporcularımız, gençlerimiz arsıulusal turnuvada oynama şansı elde ediyor hem de Türkiye’üstelik başarılı sporcularımız dahi burada böke olup dünyada henüz ferah sportmen olabilmek üzere cidal veriyorlar. Aynı zamanda ülkemizin rastgele noktasının hangi büyüklüğünde domuzuna olduğunu hem kendi sporcularımıza hem üstelik dünyanın bir nice yerinden mevrut sporculara göstermeye çalışıyoruz. Spor turizminin bizim üzere anlamı haddinden fazla balaban. Hedefimiz dünyanın en bereketli sporcularını tavlandırmak. Bunun amacıyla şampiyonalar, CUP’lar düzenliyoruz. Bu dahi ülkemizin güzel yerlerini, tarihi dokularını tanıtmak, birer çekicilik merkezi olduklarını bildirmek için bire bir fırsat oluyor.”

Tenis kortlarının çıktı ilçelerde üstelik yapılmasını, bu kortların üstelik sporcularla dolmasını görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Durmuş, artık çokça daha ongun projelerle liyakatli sonuçlar elde edecek sporcular yetiştireceklerini vurguladı.

Şark ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki gençlerin ne kadar çaplı olduğunu bildiğini anlatan Durmuş, şöyle devam etti:

“Yetenekli çocuklarımıza vesile verildiğinde neler yapılabildiğini görüyoruz. Akıbet 10-15 yıldır Türkiye’birlikte özellikle Şark ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinde spor ve tesisleşme anlamında çok nazik tıpkısı algı değişikliği var. Gençlerimize, çocuklarımıza hizmet ettiğimizde, tesislerde, kortlarda tenis oynama şansı verdiğimizde hangi büyüklüğünde yetenekli olduklarını ben gözlemliyorum. 19 senedir bu camianın içindeyim. Muvaffakiyetli çocuklarımızın sayısı seçkin ahit artıyor. Alelhusus bu bölgedeki yetenekli çocuklarımızın çokça daha mebzul şeyler yapabileceğini biliyorum. Çocuklar mutluysa aileler de bahtiyar. Çocukları amacıyla fedakarlık fail aileler, kortlarda alan topu oynayan çocuklarının sevincini gördüklerinde bahtiyar oluyorlar. Bu nedenle tenis haddinden fazla önemlidir. Çokça mutluyuz ve henüz domuzuna şeyler yapacağız.”

Van İl Temsilcisi İshak Feyat: “Başarılarımızı tasarruf etmek üzere çalışıyoruz”

Tenis Van İl Temsilcisi İshak Feyat, son zamanlarda tenisin kentte bağlam görmeye başladığını belirtti.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ve Tenis Federasyonunun yaptığı tesisler sebebiyle bu sporun cazibeli ağıl geldiğini anlatan Feyat, “Şu anda ilimizde kısaca 200 üstünde faal 300 lisanslı sporcumuz var. Van’de 3 kulüp bulunuyor ve 3 alan topu antrenörüyüz. Artık ihtiyaca yanıt veremiyoruz çünkü çocukların tehlikeli anlamda tenise ilgisi bahis konusu. Elimizden geldiğince çocukları ücretsiz şekilde kortlara alıp eğitim bilimi vermeye bitmeme edeceğiz. Şu asıl büyüklüğünde 6 sporcumuz katıldıkları lehçe turnuvalarda birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti. Başarılarımızı tasarruf etmek için çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sporculardan Furkan Özbey da “Federasyonumuza ve Toyluk Spor İl Müdürlüğüne destekleri için teşekkürname ediyoruz. Sporcu sayısının artmasıyla imdi turnuvalar daha çok yaygınlaştı. Ego birlikte hocalarım sebebiyle tenise başladım. Alan Topu kortlarının artması yeni başlayacak sporcular amacıyla dahi isteklendirme oluyor.” dedi.

Tenisle benzeri yıldır uğraştığını anlatan Tacettin Hediye ise “Tesisleri görünce bu spora akmak istedim. Hocalarımızın gözetiminde çalışıyoruz. Kendimi geliştirerek turnuvalarda liyakatli doğmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.Share: