Mohiuddin’in hedefi, domuzdan insana nakilde rutin uygulamaya geçebilmek

Mohiuddin’in hedefi, domuzdan insana nakilde rutin uygulamaya geçebilmek

Domuzdan insana önceki ihtisas naklini işleyen Maryland Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Muhammad Mohiuddin:

-“Hastanın ölümü kalpten belde değil apayrı sebeplerden kaynaklandı”

-“Din insanlarını aynı araya toplayarak görüşlerini alıyoruz, bu konuda maltalık istirdat elan civar planda, eğer insanın hayatını idare etmek amacıyla eksantrik bir aracımız yoksa kullanılabileceği yönünde düşünüm ve kanaat bildiriyorlar”

-” Klinik çalışmalara 2024 yılında başlayacağımızı adisyon ediyoruz, belli başlı fazlar var, hepsi tamamlandıktan sonra ve yeterince tehlikesiz olduğuna kanma getirilirse rutin uygulamaya geçeceğimizi öngörüyoruz”

ANTALYA Domuzdan insana önceki his naklini fail Maryland Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Muhammad Mohiuddin, klinik çalışmalara 2024 yılında baştan başlamayı planladıklarını belirterek, “Bunların dahi makul fazları var, kâffesi tamamlandıktan sonraları ve yeterince emniyetli olduğuna yetinme getirilirse rutin uygulamaya geçeceğimizi öngörüyoruz” dedi.

Türk Ihtisas ve Damar Cerrahisi Derneği 17. Millî Kongresi, Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde gerçekleştirildi. 3 bin 300’ün üstünde hekim, hemşire ve perfüzyonistin katılımı ile planlı kongrede, 14 ayrı salonda, 208 ayrı celse, 386 sözel bildiri ve 276 e-poster düz aldı. Kongrede, kalp ve huy cerrahisindeki çok büyük ve bent çekici konuların yanında, olgular eşliğinde kalın karşılaşılan problemlere ve hastalıklara yaklaşım ile alay malay tıptaki yıpranmamış gelişmeler gözden geçirilirken, dünyadaki duygu ve soy cerrahisindeki serencam gelişmeler, programın temel başlıklarını oluşturdu.

Domuzdan insana önce his naklini özne Maryland Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Muhammad Mohiuddin, süreç için açıklamalarda bulundu.

Dünyada benzeri önce kendisine domuzdan aldıkları kalbi insana naklettiklerini anlatım eden Mohiuddin, bu kalbi insana makul arkaç bildirmek için 10 hınzır genini modifiye ettiklerini kaydetti.

Gen modifikasyonu yapılmasaydı kalbin birkaç dakika içinde koca vücudu yoluyla reddedileceğini tamlayan Mohiuddin, “Sıhhatli kalım sağlanamayacaktı. Amma 50 periyot kadar kalbin normal fonksiyonu sağlandı ve henüz sonrasında hastalanmış kaybedildi. Bu ölüm kalpten belde değil hastayla ilgili başka sebeplerden kaynaklandı” diye konuştu.

“Rutin hale deklare etmek istiyoruz”

Dayanabilen çok marazlı ve pestil yakınının namına aktarım yapılması için ulaştığını aktaran Mohiuddin, “Âdeta akıbet biraz günlük ömürleri kalık ve ivedi bekleme listesinde olan hastalar var. Ancak yekpare dünyada olduğu üzere Amerika’de de bununla ait adına gâh yönetmeliklere uymamız gerekiyor. Bu noktada 2 süreci strateji ediyoruz. Eğer hastanın durumu haddinden fazla acilse ve bambaşka tıpkı kabil öğün yoksa bu durumda transplantasyon yani nakil mümkün. İkinci aynı buut birlikte, tığ müsaade mercilerine öncelikle zaruri izni ahzetmek için stabil haddinden fazla haber sunmalıyız. Bunu üstelik rüçhan namına efsanevi deneyleri ile gerçekleştireceğiz ve efsanevi deneylerinden aldığımız verileri onaya sunacağız. Henüz sonrasında akseptans görürse klinik çalışmalarla devam edeceğiz. Geçmiş tıpkısı merkezle başlayıp çoklu merkezlerde insanlar üzerinde 1-5 marazlı beyninde bu deneylerimizi, çalışmalarımızı gerçekleştirdikten sonradan onayı alınca bunu rutin arkaç getirmeyi planlıyoruz” ifadelerine düzlük verdi.

“Dini açıdan sorun bulunmayan”

Nakli dini açıdan değerlendiren Mohiuddin, “Ben dahi Müslümanım ve bu soruyla ilk kez karşılaşmıyorum. Benzeri soru ailem, yâren çevremden birlikte kip çok sefer yöneltildi. Bu konuyla ilgilendiren yerine ulemalarla ve diyanet adamlarıyla görüştüm. Onlardan bile fikir aldım. Çabucak Müslümanlar değil Yahudilerde üstelik domuz eti aşındırmak haram ama şu açıdan bakılıyor aslında bu olaya, Domuz etinin yenmesi haram amma gelişigüzel organının kullanılmasıyla ait ayrımsız mesele görülmüyor. Söz Temsili bununla ilgili olarak değişik dinlere mensup ulemaları biz aynı araya getirip görüşlerini alıyoruz. Reaya liderleri, Çıfıt liderleri ve Mütedeyyin liderleri, din insanlarını benzeri araya toplayarak görüşlerini alıyoruz. Bu konuda hanay istirdat elan ön planda. Şayet insanın hayatını yetişmek için apayrı tıpkı aracımız yoksa kullanılabileceği yönünde düşün ve doyum bildirmekteler. Bilfarz biz şimdiye kadar insülin gibi, heparin gibi farklı araçları bile medikal maddeleri üstelik kullanmaktayız. Bunlarda arada bir domuzdan elde edilmekte. Bundan âlem nakil içre benzeri problem içerme edeceğini düşünmüyoruz” dedi.

“2024’de başlayacağız”

Tıpkısı sonraki aktarım zamanı ile ilgilendiren izah özne Mohiuddin, “Kullanılmamış ayrımsız muamele ya bile eskimemiş ilaçlara başladığımız zaman temas zaman ilk FDA onayı kabul etmek için Amerika’da klinik çalışmalara gerekseme duyuyoruz. Sınırlı sayıda efsanevi testler yapmamız gerekiyor. Bu efsanevi testlerinden elde ettiğimiz veriler insicamlı ayrımsız şekilde büzük veriyorsa FDA onayını alarak klinik çalışmalara insanlar üzerinde başlıyoruz. Bu klinik çalışmalara 2024 yılında başlayacağımızı tahmin ediyoruz. Bunlarında sınırlı fazları var kâffesi tamamlandıktan sonraları ve yeterince tehlikesiz olduğuna orgazm getirilirse rutin uygulamaya geçeceğimizi öngörüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: