Reisicumhur Erdoğan Özbekistan’a geldi

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “TC-TRK” ile TSİ 13.45’te, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Mehabet Başkanları Zirvesi’ne hususi mihman olarak gelmek amacıyla Özbekistan’ın Semerkant kentine geldi.

Reisicumhur Erdoğan’ı, Semerkant Uluslararası Havalimanı’nda, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Başbakan Yardımcısı Camşid Hocayev, Dışişleri Vekil Yardımcısı Gayrat Fazilov, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev ve ayrıksı yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Kağan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çıpa, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Sıklet ve DOĞRU Öğür Umumi Başkan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Polat bile Semerkant’a geldi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Özbekistan Reisicumhur Celal Mirziyoyev’in davetine icabetle, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Büyüklük Başkanları Zirvesi’ne özel konuk olarak katılacak.

Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü nezdinde, “diyalog ortağı” statüsünü elde ettiği 2012’den bu yana Türkiye’den zirve toplantılarına “Reisicumhur” düzeyinde ilk kez katılma olacak.

Zirve kapsamında, bazen liderlerle ikili görüşmeler yapacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın düzenlenecek Zirve Oturumu’nda üstelik konuşacak.

Share: