Mısır Cumhurbaşkanlığından eleştiri açıklama: Erdoğan ve Sisi’nin ahali sıkışması ikili ilişkileri geliştirmenin başlangıcı olacak

Dünya Kupası münasebetiyle Katar’a benzeri ziyarette kâin Reisicumhur Erdoğan resepsiyonda açılışa katılan bazen liderlerle de ayaküstü görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan etkinlikte, Darı Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile birlikte tokalaşarak ayaküzeri bodur tıpkı dostça etti.

TOKALAŞMALARI GÜNDEM OLDU

Bu gücük musahabe, Sisi’nin Akdarı’da 3 Temmuz 2013’te Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı iken yönetime umum koymasının peşi sıra Türkiye ile Darı arasındaki en son dozaj bağlanak olarak kayıtlara geçti. O anlara ait karelerin servis edilmesiyle iki liderin görüşmesi gündem oldu.

“İKİLİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMENİN BAŞLANGICI OLACAK”

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, iki liderin tokalaşmasına ilişkin “Erdoğan ve Sisi’nin el sıkışması düet ilişkileri geliştirmenin başlangıcı olacak.” denildi.

“BUNLARIN SİNYALİNİ VERDİK”

Konuya ilgili aynı izah bile Cumhur Reisi Erdoğan’dan geldi. Katar dönüşü mütekellim Erdoğan, “Bir süreç başlayabilir demiştik. Hakeza tıpkısı sürecin başlaması amacıyla burada bir etap atık oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur kim, önceki bakanlarımızla başlayan bir süreci, henüz sonradan inşallah dip dozaj görüşmelerle ferah bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Zira olaya ego şöyle bakıyorum, Türkiye-Akdarı arası, ayrımsız liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim üzere çok önemlidir. Yeniden neden olmasın, baştan sebep başlamasın? Bunların sinyalini verdik. İnşallah umulmayan bire bir nakız olmadıktan bilahare bu adımı hayırlısıyla atarız. Bizim elbette kendilerinden bir tane isteğimiz; bu görüşmelerle alay malay, bize karşı Akdeniz’da kurum içre olanlara müteveccih burada tığ barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah bitmeme edelim.” dedi.

Share: