Salda Bilgisizlik Festivali’ne çevreci yaklaşım

Burdur’un Yeşilova ilçesinde vilayet, darülfünun ve kaymakamlığın katkılarıyla düzenlenecek Salda Gençlik Festivali’de çevreci yaklaşım dikkate alınarak festivalin kaymakamlık merkezinde yapılması kararlaştırıldı.

Yeşilova Kaymakamı Yiğitlik Yenisoy, göl kenarında gazetecilere yaptığı açıklamada, Salda Gölü’nü esirgeme çalışmaları kapsamında ilçede 1. Arsıulusal Yeşilova-Salda Vurdumduymaz Dönüşüm, Mekân ve Görüşme Çalıştayı’nın sürdüğünü, çalıştayın arkası sıra enstrüman festivali düzenleyeceklerini söyledi.

“Kumsalda etkinlik düzenlenmeyecek”

Çalıştay ve curcuna etkinliklerinin tamamının ilçe merkezinde yapılacağını vurgulayan Yenisoy, “Kesinlikle göl çevresindeki kumsalda gelişigüzel etkinlik düzenlenmeyecek.” dedi.

Yenisoy, yapılan etkinliklerle doğanın korunmasına farkındalık oluşturulmaya çalışıldığına işaret ederek, “Çalıştaya gelen sanatçılarımız özellikle kafasız inkılap malzemelerini göl etrafından keşfetmek istediler amma yegâne de gübür ve atık husus bulamadılar. Bu bizim amacıyla muştulu tıpkı gelişme oldu.” ifadelerini kullandı.

“Curcuna ilçe merkezinde düzenlenecek”

Çalıştayın peşi sıra çalgı dinletisi, 8 Ekim’dahi İmera ve 9 Ekim’dahi Kıraç konseri olacağını dile getiren Yenisoy, şöyle konuştu:

“Salda’nın güzelliğini civar plana idrak etmek üzere festivale Salda adını verdik. Dulda çalışmalarını hikâyelemek için dahi ayrımsız takım oluşturduk. Mevrut umum misafirlerimize, öğrencilerimize, gençlerimize Salda Gölü’nü lansman gezileri düzenleyeceğiz. Basında sâdır haberlere insanların bizzat kendilerinin burada şehadet etmesi henüz etkileyici olacaktır. Festivaldeki diğer bire bir amacımız üstelik Salda Gölü’nü Dulda Projesi kapsamında buralarda neler yapıldı, Salda’nın ati nesillere sunma gani şekilde aktarılması için neler yapılacağını şahsen yerinde izah etmek istiyoruz. Misafirlerimiz buradaki korunaklı alanlarımızı makul kurallar çerçevesinde müzakere edebilecek ancak festivalin topu kaza merkezinde gerçekleşecek. Salda’yı de bu vesileyle mülakat etmiş olacaklar.”

Share: