Martir eşinin projesiyle 7 ildeki 300 derslikte şehitlerin isimleri yaşatılıyor

Batmanlı şehit eşi Rabia Ergen eliyle başlatılan ” Herhangi Bir Sınıfa Aynı Martir İsmi” projesiyle, martir düşen polis güçleri, leşker ve güvenlik korucularının isimleri okullarda yaşatılıyor.

Gaziantep’te 1 Mayıs 2016’birlikte DEAŞ’lı teröristlerin saldırısı sonucu martir olan polis güçleri memuru Yusuf Erin’in Batman’da ruhlu eşi Rabia Bekâr, aralarında martir eşi, annesi, kardeşi ve gönüllülerin bulunduğu grupla 2 sene evvel projeyi hayata geçirdi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının amaçlandığı projeyle, şimdiye kadar Ankara, İstanbul, Çorum, Yozgat, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Batman’üstelik mevcut 12 okuldaki 300 sınıfa şehitlerin isimleri verildi.

Proje kapsamında, sonuç kendisine Batman’daki Abdülhamid Han Rum Lisesi ile Sason ilçesinde Karşıyaka Kız Yatılı Havza Ortaokulunun dersliklerinin girişine, şehitlerin kimlik bilgileri, resimleri ve kabristanlarının nerede olduğu bilgisinin düz aldığı tablolar asıldı.

Şehit eşi Rabia Erin, AA muhabirine, türlü sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdiğini ve serencam adına da “Değme Sınıfa Bire Bir Şehit İsmi” projesini gönüllü arkadaşlarıyla uyguladıklarını söyledi.

Şehit eşinin ardından 2020 yılında şehitlerinin hanay hikayelerinin yer aldığı bire bir kitap çalışması yaptıklarını kaydeden Baliğ, bu kitabın satışıyla elde edilen dirimlik yardımıyla benzeri yıl projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Baliğ, mektup geliriyle projeyi devam ettireceklerini bildirdi.

“Proje sebebiyle çocuklarımız şehitlik bilinci kazanıyor ve şehitlerimizin isminin unutulmaması sağlanıyor.” diyen Akil Baliğ, şöyle konuştu:

“Eşimin seçkin antlaşma söylediği tıpkısı alay vardı, ‘Anasız, babasız yaşanır, ama haymatlos yaşanmaz.’ diyerek. Bizi da ayakta markajcı arz iri şeylerden biri bu oldu. Ne antlaşma benzeri çıkmaza düşsem eşimin bu sözü dirimlik aklıma. Şüheda asıl, cet, herif, cömert ve çocuklarını geride bırakıp sadece vatan diye teröristlere cebin savaştı. Tığ de onların hatırasını neşelendirmek amacıyla çalışıyoruz.”

Abdülhamid Han Anadolu Lisesi Müdürü Abdürrahim Aslan de projeyi balaban benzeri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Aslan, “Rabia Karı, bu projeyle bize geldiği antlaşma çokça kıvançlı olduk. Zaten bu manada 15 Temmuz ilkin kalkışmak üzere birçok sosyal rehavet projesi yapıyoruz. Bu şehitler projesi üstelik bizleri çok memnun etti. Seçkin sınıfa tıpkısı şehit ismi isnat etmek suretiyle şehitlerimizin ismini yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Öğrenciler ise şehitlerin unutulmaması namına kebir bir proje olduğunu ve bu sayede şehitlerin isimlerinin gelişigüzel devir kalplerinde yaşayacağını dile getirdi.

Share: