Terme’de 4 bin titrem soya yetiştirilmesi bekleniyor

Samsun’un Terme ilçesinde soya fasulyesi hasadına başlandı.

Terme Ekincilik ve Orman İlçe Müdürü Tuncay Demir, AA muhabirine, dünyayı besleyici bitkisel ürünlerden soya fasulyesinde ekiliş alanlarının artırılmasına müteveccih mesai yapıldığını söyledi.

Soyanın mazruf bakımından zenginliği zımnında sanayide kabak husus olmasının yanında yem sanayisinde dahi kullanıldığına işaret fail Çıpa, “Sonuç yıllarda mevki genelinde 150 bin ile 180 bin titrem ortada rekolte elde ediliyor. Bunun yüzde 98’i Adana, Adıyaman, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Samsun illerinde gerçekleştiriliyor.” dedi.

Çıpa, kentin 20 bin dekar olan soya fasulyesi istihsal alanının 13 bin dekarının Terme ilçesinde bulunduğuna dikkati çekerek, “Soya hasadının 20 gün süresince tamamlanması öngörülüyor. Dekarda ortalama verimimiz 300 kilo düzeyinde. Yaklaşık 4 bin ton istihsal bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Soyanın, içerdiği azot sebebiyle bilahare ekilecek ürünün üretimini üstelik bereketli arkaç getirdiğini vurgulayan Çıpa, şunları kaydetti:

“Terme ilçemizde teşrinievvel alanlarımızın balaban kısmı fındık alanı. Akabinde tarla ziraatine uygun yerlerde alelhusus çeltik ve soya fasulyesi üretimi yapmaktayız. Devletimiz birlikte soya ürününün üretilmesine müteveccih teşvik vermekte. Geçen sene 38 teklik olan süt ve basılmış desteği, bu yılın ürünü amacıyla 146 lira yerine açıklandı. Çiftçilerimize artımlı benzeri mevsim diliyoruz.”

İlçede 35 dekar arazide soya üreten Nihat Akdeniz de verimden kıvançlı olduğunu dile getirerek, “Mutluluk ekonomisine katkıda bulunduğum için mutluyum. Soya, ülke ekonomisine oldukça yardım sağlayıcı bire bir üründür.” dedi.

Share: