Konuşa konuşa yapılan ameliyatta, külfet bağırsağın 60 santimlik kanserli bölümü çıkarıldı

ANTALYA’bile işkembe kanseri Faruk Bahçe’ın (56) güçlük bağırsağının 60 santimlik bölümü, umumi duyum yitimi verilmeden, hastayla konuşa konuşa yapılan ameliyatla çıkarıldı. 23 yıldır ihtisas hastası olması ve önsezi kırma taşıması nedeniyle spinal duyum yitimi yöntemiyle operasyon edilen Bahçe, 4 günün böylelikle alışılagelen hayatına döndü. Umumi Operatör Doç. Dr. Çakırdoğan Şarap, “Spinal anestezi ile kalbi yormadan ayrımsız cerrahi gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Görgüsüz benzeri ameliyat olmadı” dedi.

Antalya’bile göden bağırsağı kanseri Faruk Bostan’ın, kalın bağırsağının 60 santimlik bölümü, genel anestezi verilmeden, hastayla konuşa konuşa gerçekleştirilen ameliyatla çıkarıldı. 23 yıldır önsezi hastası olması ve his melez taşıması zımnında spinal anestezi yöntemiyle işler edilen Faruk Bahçe, 4 günün sonunda normal yaşantısına döndü. Umumi Cerrah Doç. Dr. Tuğrul Şarap, Spinal anestezi yönteminde ayrımsız yandan hastayı rahatlatıp ayrıksı yandan normalde 4-5 saat süren ameliyatın gelişmemiş sürede tamamlandığını anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Hastamızın kardiyak riski olması önceliğimizdi. Bu makule ameliyatlarda öngörülen azıcık vardır. Bu ameliyatların 5 evet üstelik 6 saatte bitirilmesi gerekir. Henüz önceki yaptığımız batın operasyonlarında de bu yöntemi kullanmıştık. Bu cins ameliyatlarda operatör hem tutkun açıkgöz olduğu için onun sorularına cevap isnat etmek hem da ameliyatı ayırmak durumunda. Tabii bunun için yemeden içmeden cerrahın değil kamu ameliyathane ekibinin multidisipliner tıpkısı faaliyet yapması gerekiyor. Çünkü kaybedilen değme an haddinden fazla değerlidir.”‘ÇOK TERCİH EDİLEN BİR FORMÜL DEĞİL’Genellikle cerrahların bitirmiş aynı hastaya faaliyetler yapmayı yeğleme etmediklerini belirten Şarap, “Spinal anestezi ile kalbi yormadan aynı cerrahi gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Makattan başlayarak rehavet bağırsağın 60 santimlik bölümü çıkarıldı, yalın kat aynı operasyon olmadı. Bu yöntem kasık fıtığı, kıl dönmesi kadar cılız operasyonlarda makbul bire bir tekniktir. Büyük nesil cerrahilerinde, alelhusus damarı tutmuş tümör ameliyatlarında yani az buçuk daha riskli ameliyatlarda cerrahların tercihi genel anestezidir. Hastalanmış, ameliyattan bilahare normal yaşamına döndü. Çıktı her tür gıdayı alabiliyor. Abdesthane ihtiyacını giderebiliyor. Gayet ferah durumda. artık da takibimizde olacak” diye niteleyerek konuştu. ‘BAŞINDAN SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE AMELİYATIMI HATIRLIYORUM ‘Denizli’de özel sektörde dirayetli namına çalıştığını nâkil Faruk Bostan, 23 yıldır duygu hastası olduğunu kaydederek, “Hem duygu ritmim beğenilmeyen hem bile his pilim var. Bu nedenle umumi anestezi riskli olacaktı. Salim olsun Çakırdoğan hocamıza ulaştık ve ameliyatımı spinal anestezi ile gerçekleştirdi. Jandarma olduğum cerrahi müdahale süresince Doç. Dr. Tuğrul Çakırdoğan ile dostane ettik. Ameliyatı esasen sonuna hatırlıyorum. Operasyon sırasında hocam bilcümle bilgiler verdi. Hangi yaptığını anlattı, ben dinledim” dedi.Kendini çok mebzul hissettiğini kaydeden Bostan, eşi ile geldiği Antalya’dan Denizli’ye aracını kullanarak gideceğini sözlerine ekledi. 220 kilometre misil yapacağını nâkil Bostan, “Bunun amacıyla Çakırdoğan hocam müsaade verdi. Yani o büyüklüğünde iyiyim” ifadesini kullandı. ‘AMELİYATTA ACI DUYAR MI DİYE ENDİŞELENDİM’Faruk Bostan’ın eşi mütekait abla Nazlı Bostan (52) ise ameliyattan önce kâh tereddütleri olduğunu dile getirerek, şunları dedi:

“Acep balkı, elem hisseder mi diye niteleyerek tereddüdüm olmuştu. Batın cerrahilerde operasyon süresinin detaylı oluyor. Bağımlı spinal anesteziyle bu ameliyatın elan gelişmemiş sürede yapılması gerekiyordu. Hocamızın elinin pratikliğiyle bu işler 1,5 saatte bitti. Yoksa bu kadar sürede bitecek ayrımsız işler değildi. Çokça iyicene bire bir işler oldu. Hocamıza teşekkürname ediyoruz. Eline ve emeğine keyif.”

Share: