Son zaman haberleri | BİLİM OTURMUŞ ÜYESİ ÖZLÜ COVİD’İN ÖLÜMCÜLLÜK ORANI GRİPTEN DAHA BAĞAN

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Virüs değişinim geçirerek kendini değiştirdi ve henüz hafif bire bir hastalığa öğün açıyor. Şu anda Covid’in ölümcüllük oranı griple bire bir, ihtimal gripten henüz düşük. O açıdan abat olabilirsiniz ama riziko grubundaysanız tetik olmanız geçişsiz dedi.

Esenlik Bakanlığı Koronavirüs Fen Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün, geçirdiği mutasyonla elan hafif tıpkısı hastalığa öğün açtığını söyledi. Prof. Dr. Özlü, kışın gelmesiyle Covid-19 ve başka solunum yolu enfeksiyonlarında çoğalma beklendiğini belirterek, Düpedüz Avrupa’de vakalarda kısık artışlar var. Ülkemizde dahi genelde Avrupa’daki artışları peşinden 3-4 hafta sonradan artışları bütün gördük bugüne büyüklüğünde. Dolayısıyla önümüzdeki kasım ayı içerisinde bizde üstelik fenomen sayılarının artmasını bekliyoruz. Hangi var ki çıktı günümüzde insanlar böyle solunum enfeksiyonuna akla yatkın semptomlar geliştirildiğinde 2020- 2021’de olduğu kabil çarçabuk hastaneye doktora koşmuyorlar. Nedeniyle testi yapılmıyor, zorlu çok vaka tanılama almıyor. Bu bittabi, hastalığın hafif seyretmesinden kaynaklanıyor. Imdi Covid-19 bile 2020-2021’deki hastalığın aynı değil, çok değişti. Virüs mutasyon geçirerek kendini değiştirdi ve daha hafif aynı hastalığa nöbet açıyor. Dolayısıyla insanlar bunu amiyane tıpkısı solunum yolu enfeksiyonu, benzeri grip kadar çoğu zaman ayakta atlatıyorlar. Bu nedenle sınav yaptırmıyorlar. Hastaneye hekime başvuruyorlar. Ancak bittabi riziko grupları üzere öfke devam ediyor diye konuştu.

‘VAKALARDA YAVAŞ YAVAŞ ARTIŞ OLACAK’

Vakaların, ekim sonu yükselmeye başlayacağını, antrakt ve aile kabil aynı maça oluşturacağını nâkil Prof. Dr. Özlü, şöyle konuştu

Hele yaşlı süreğen hastalığı olan muafiyet sistemi baskılanmış olan ve çandır olanlarda hala dokunaklı enfeksiyonlar görüyoruz. Hastaneye yatışları nadir bile olsa yeniden var. Bu eşhas alelumum baktığımız zaman kırıcı bakım desteği mucip olgular var ve maatteessüf hala kaybetmekte olduğumuz vefat fail yurttaşlarımız var. O açıdan risk gruplarının haddinden fazla tetik olması geçişsiz. Hele kış mevsimi gelmesiyle birlikte sirayet riski daha bile artıyor. Zira okullar açıldı. Türkiye’birlikte kötü fevk 26 milyon civarında öğrenci var. Bunlar herhangi bir aktarılma haftada 5 dolaşma aynı araya geliyorlar. Sınıflarda, okullarda ve birbirlerine çok görgüsüz bulaştırabiliyorlar. Bu tür enfeksiyonların çabucak Covid üzere de demiyorum; enflüanza üstelik buna karışma. Onun dışında edebiyat geçmesiyle gelişigüzel tatilden dönüşler başladı. Nazik kentlerde koca popülasyonu kalabalığı arttı. Şişko taşımadaki abra arttı, soğuklar, yağışlar başladı, insanlar kapıları, pencereleri imdi kapatıyor. Sadık mekanlarda havalandırma mikro. Bu birlikte bulaşmayı haddinden fazla kolaylaştırıyor. Bütün bunlara baktığımızda henüz geçmiş yıllarda dahi gördüğümüz kabilinden enflüanza, sevimsiz algınlığı ve tabii Covid birlikte bunlara eklendi. Vakalarda adim adim tıpkı artış olacak. Genelde ilk teşrin sonu, son teşrin başı kabil yükselmeye başlar. Ara, familya kadar ayrımsız pik oluşturur ve bilahare gine azalarak april, mayıs üzere biter böyle bire bir müstevli eğrisini bütün kuzey yarım küre ülkelerinde görüyoruz. Ülkemiz birlikte bunlardan biri.

‘MESAFEYİ KATIYEN KORUMAK LAZIM’

Koronavirüsün ölümcüllük oranının griple bire bir olduğunu de dile getiren Prof. Dr. Özlü, Covid dahi imdi bu döngüsel sürece girmiş görünüyor. imdi diğer teneffüs yolu enfeksiyonlarında olduğu kabilinden Covid’bile dahi bu döngüsel sürece rastlayacağız. Dediğim kabilinden eğer gençseniz, aşılıysanız, kronik hastalığınız yoksa haddinden fazla iri aynı riziko, bir acı bulunmayan. Şu anda Covid’in ölümcüllük oranı griple aynı, belki gripten henüz düşük, o açıdan şen olabilirsiniz ama riziko grubundaysanız biraz önce saydığım riziko gruplarında düzlük alıyorsanız titiz olmanız lazım. Ne yapacağımızı artık alelacele hepimiz öğrendik. Güzeşte yaşadığımız pandemi deneyimi bunu bize öğretti. Riziko gruplarında olan kişilerin kategorik kendilerine ilgi etmesi lazım. Kalabalık, kapalı, ferah havalandırılan toplumsal mekanlara mümkünse girmemeleri ya de çokça çok kalmamalarını başvuru ederim. Mesafeyi katiyen müzaheret etmek lazım ifadelerini kullandı.

Share: