Kemiklerin sessiz hastalığı ‘Osteoporoz’

Kemiklerin ağızsız hastalığı ‘Osteoporoz’

Kahve tüketimi kemik erimesini tetikliyor

BURSA – Kemiklerin sessiz hastalığı adına bilinen ‘Osteoporoz’ yani mızrap erimesi, kıraathane kullanımının sivri olmasıyla elan üstelik artmaktadır.

Toplumda mızrap erimesi kendisine birlikte bilinen osteoporozun, kemik içeriğindeki mineral matrixin ve protein içeriğinin kaybıyla fay riskini arttığı ve toplumda vâsi yerine aşina tıpkı mızrap hastalığı olduğunu ifade fail Uzm. Dr. Özgen Kamay, “Mızrap erimesi, 50 gözyaşı üzerindeki değme 3 kadından ve rastgele 5 erkekten birini etkilemektedir. Osteoporoz sebebiyle otama gören herhangi bir 3 hastanın birinde ileriki hayatları içerisinde osteoporotik kırıklar görülmektedir. Bir kemiğin gücünü mahsus eden 4 asıl oyuncu vardır. Bu asıl aktörler; kalıtım bilimi, hormonal, çevresel ve tagaddi alışkanlığıdır. Osteoporozda genetiği değiştiremeyeceğimize göre, hormon eksiklikleri, üzücü tagaddi alışkanlıkları ve çevresel faktörler mızrap yoğunluğunu belirleyen temel unsurlar kendisine karşımıza çıkmaktadır” dedi.

“Kemiklerin ağızsız hastalığı”

Osteoporozun, kemiklerin sessiz hastalığı kendisine aşina aynı sayrılık olduğunu tamlayan Kamay, “Mızrap kırıklığı oluşmadan her belirti vermez. Bu dahi osteoporozun sosyete sağlığı açısından eke aynı sav olduğunun göstergesidir. Osteoporozda yakınmalar, güçlükle kırıkların ortaya çıkmasıyla kendisini gösteren postür (vakfe) bozukluğu ile başlayabileceği kabilinden, bir kırıkla birlikte kendini gösterebilmektedir” diye konuştu.

Kemik erimesinin, mızrap ölçümü diye niteleyerek aşina yöntem sayesinde canlandırma edildiğini anlatım eden Kamay, “Bu yöntemle kemiğin içerisindeki yoğunluğun ölçümü yapılmaktadır. Bu yoğunluğun derecesine bakarak, mızrap erimesi derecelendirmektedir. Galiba tıpkısı sınırın altındaki değerler, kişinin yaş ortalaması ve ölçün sapması alınarak kemik erimesi kendisine kabul edilir. Kemik ölçümünün kimlere yapılması gerektiği ise bildirme kocaman konulardan benzeri tanesidir. Burada kişiye risk analizi yapılması gerekmektedir. Kemik erimesi açısından riski olan şahıslar veya ileri yaştaki kişilerin tümüne yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Kemik erimesinde tılsım tedavisinin anne mahiyet olduğunu tamlayan Kamay, “İlaç tedavilerinin oluşturmuş olduğu genişlik majör sebep, kemiklerin mineral desteğini sağlamasının dışında kemik yıkımını yavaşlatmasıdır. Ancak ilaçlar, kemik yıkımını azaltırken, mızrap yapımını de azalttığı amacıyla kemiğin katıksız fizyolojik döngüsü dahi yavaşlamaktadır. Bu sebeple, çare tedavilerinin tasarruf sürelerinin takibi çokça önemlidir” dedi.

“Kıraathane kemik erimesini tetikliyor”

İlaç tedavisinin yanında kişinin yaşam biçimi, makul beslenmesi ve çığlık alışkanlıklardan uzak durmasının üstelik haddinden fazla yüce olduğunu tamlayan Uzm. Dr. Özgen Kamay, “Yoğun sigara, ispirto ve kahve kullanımı kabilinden alışkanlıklar kemikler üstünde suratsız etkiler oluşturmaktadır. Çetin kahvehane kullanımının mızrap erimesi üstünde pahal etkileri vardır. Türk kahvesi veya farklı ayrımsız kahve olmasının aynı önemi yoktur. Makbul miktarla ilişkilidir. Bugüne büyüklüğünde yapılan araştırmalarda günlük 3 fincan kıraathane tüketiminin kemik erimesi üstünde pahal etkiler gösterdiği kanıtlanmıştır. Er menopoz kabil hormonların erken azalması durumu kemik erimesi üzerindeki sunu balaban risk faktörlerinden biridir. Egzersiz ve fizik tedavilerin, mızrap erimesi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Özellikle gidiş ve hafif koşular ile eklemlere denge bindirilmesi mızrap erimesinin önüne geçmektedir” şeklinde konuştu.

Share: