Şırnak haberi | Şırnak Azamet Hastanesi’nde tıpkısı önceki: Tutkun yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

Şırnak Ihtişam Hastanesi’nde benzeri geçmiş: Merbut yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

ŞIRNAK – Şırnak Ululuk Hastanesi’nde yapılan ameliyatla makro ayrımsız başarıya imza atıldı. Bağır Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Arslan, hastanede ilk defa vabeste yöntemle akciğer ameliyatı yaptı.

25 yaşındaki Serhat Artuç, tekrarlayan soluk darlığı rahatsızlığıyla Şırnak Şevket Hastanesi’ne başvurdu. Hastanın bilcümle tetkiklerini eden Op. Dr. Sezer Arslan, Artuç’u ayrıksı tıpkı illa göndermek hesabına hastanede bu ameliyatı kendisi yapmaya değişmeyen verdi. Hastayı, Uniportal VATS denilen mecbur yöntemle ameliyat fail Op. Dr. Sezer Arslan, Şırnak Devlet Hastanesi’nde aynı unsur imza attı.

Hasta Serhat Artuç, Op. Dr. Sezer Aslan amacıyla, “Allah razı olsun, Ellerine sağlık” ifadelerini kullandı.

Döş Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Aslan ise, “Hastamız bize 2 zaman evvel soluk darlığı şikayetiyle geldi. Pnömotoraks dediğimiz (Akciğer gelgel kaçağı) şikayeti vardı. Bunu tomografi ile tayin ettik. Bu hastalığın ameliyatını Şırnak Şevket Hastanesinde yapabileceğimizi züğürt ve yakınlarına bildirdik. Elan önceki bu çeşit hastalar iller ortada sevkler ile ayrıksı illere gidiyorlardı. Tığ göğüs cerrahi ekibi yerine günümüzün en güncel cerrahi müdahale tekniği olan Uniportal VATS tekniğiyle yani 3 santimlik yegâne keşiden hastamızın ameliyatını yapmış bulunuyoruz. Bu ameliyatın avantajı, engelsiz ameliyatlara bakarak hem ağrı namına, hem bile kozmetik kendisine haddinden fazla gür yanıtlar alıyoruz. Hastamız iki çağ içerisinde evine taburcu olacak” dedi.

“imdi bu cins ameliyatlar Şırnak Azamet Hastanesinde yapılacak”

Normalde büyük merkezlerde yapılabilen aynı ameliyat olduğunu rapor fail Op. Dr. Sezer Arslan, “Şırnak’a geldiğimizde altyapı olarak, ustalık yerine bu ameliyatların yapılabileceğini gördük. Bundan sonrada bu format ameliyatlarımıza üstelik devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: