Kemikleri arkeologlar bulmuştu! Kocasını ve kızını öldürmekle suçlanan kadından önceki defans

Kahramanmaraş’ta, kendisinden 22 yıldır bilim alınamayan Zeynep Tanıdır’ın ismi açıklanmayan kızı, anneannesi Hayriye Fındıklıoğlu’na “Annem nerede” diye sordu. Anneannesinden ” Almanya’ya gitti” cevabını düzlük kız, yaptığı araştırmada annesinin Almanya’ya gittiğine dayalı bir bilgiye ulaşamayınca april ayında emniyete her an, annesinin kaybolma ve öldürülmüş olabileceğini söyledi. Güvenlik Yazıhane Müdürlüğü Cinayet Sektör Amirliği ekiplerince başlatılan araştırmada Zeynep Tanıdır’ın babası Arap Tanıdır’ın üstelik kaybolma olduğu belirleme edildi.

“ESKİ EVDE KAZI IKA GEREKİYOR”

Düzenlilik Büro Müdürlüğü’nde hususi ekip kurulurken, izleme edildiklerinden habersiz olan Mehmet Tanıdır, telefonda annesine “Bozuk evde kazı yapmam gerekiyor” dedi. Bir Anda harekete sabık ekipler, Ballıca Mahallesi’ndeki evde ve bahçesinde kazı çalışması yaptı ancak naaş bulamadı. Hafriyat çalışmaları sırasında familya fertlerinin çirkin tavırlar sergilemesi üstüne Hayriye Fındıkoğlu, oğulları Mehmet Tanıdır, M.T., kızları F.Z., G.E. ile gelişigüzel Fahri Maraba, C.Z. ve G.T. ve gözaltına alındı.

KEMİKLERİ ARKEOLOGLAR BULDU

Hayriye Fındıkoğlu, 7 Ağustos haset polisler tarafından eve götürüldü ve soruşturmayı örümcek cumhuriyet savcısına düzlük göstermesi yaptı. İş makinesi toprağın yüzeyini aldıktan bilahare devreye arkeologlar girdi. Cesetlerin beden bütünlüğü bozulmadan çıkarılması için görüngü hesabına getirilen arkeologlar, tarihi eser arar kadar ceset aradı ve icraat böylece Arap Tanıdır ile kızı Zeynep Tanıdır’a ilgili olduğu değerlendirilen kemikler bulundu.

“BEN YAPMADIM”

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 7 kişiden Hayriye Fındıkoğlu ile ona arkalama ettikleri ilk sürülen Mehmet Tanıdır ve Fahri Rençper tutuklandı.

Soruşturma böylecene eşi Zenci Tanıdır’ın 1997’bile av tüfeğiyle, kızı Zeynep Tanıdır’ı ise 2000 yılında zehirleyerek öldürdüğü argüman edilen Hayriye Fındıkoğlu karşı tasarlayarak bile bile katil suçundan 2 el ağırlaştırılmış müebbet, Mehmet Tanıdır ve Fahri Çiftçi üzerine bile cinayete arkalama ika suçundan 20’şer yıla büyüklüğünde dam cezası istemiyle 1’inci Kısık Ceza Mahkemesi’nde sav açıldı. Davanın geçmiş duruşmasında sanıklar mahkeme salonunda amade bulundu. Savcı ve emniyette susma hakkını kullanan Hayriye Fındıkoğlu, mahkemedeki geçmiş ifadesinde suçlamaları reddedip, “Ben yapmadım” dedi. Mehmet Tanıdır ve Fahri Maraba dahi suçlamaları kabul etmedi.

ZAMAN AŞIMI İDDİASI

Hayriye Fındıklıoğlu’nun avukat ise müvekkilinin suçlamaları reddettiğini, isnat edilen suçların işlendiği tarihte yürürlükte olan Türk Ceza Kanunu’na göre ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası müstelzim suçlarda zamanaşımının 20 yıl olduğunu, şu an yürürlükte olan TCK’nın 7’nci maddesinde Suçun işlendiği ahit yürürlükte bulunan yasa ile sonra yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise failin lehine olan yasa uygulanır ve infaz olunur yazdığını belirterek müvekkilinin tahliye edilip beraatine karar verilmesini istedi.

ADLİ ÇEŞIT RAPORU BEKLENİYOR

Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve adli tıp raporunun dosyaya girmesinin beklenmesine yağız verip davayı erteledi. Adli Tıp’tan ati olan ifade ile hem kemiklerin Arap Tanıdır ile Zeynep Tanıdır’a ilgili olup olmadığının hem birlikte 2 kişinin birçok yıl önce ve nasıl öldüklerinin ortaya çıkabileceği bildirildi.

Share: