76 YAŞINDAKİ CİNAYET SANIĞI KADINDAN ‘BEN YAPMADIM’ SAVUNMASI

KAHRAMANMARAŞ’ta, 26 sene önce eşi Zenci Tanıdır’ı, 23 yıl evvel üstelik kızı Zeynep Tanıdır’ı öldürüp lüp bahçesine gömdüğü iddiasıyla tutuklanan, savcılıkta ve emniyette susku hakkını kullanıp, polislere gösterdiği yerden 2 kişiye ilişkin koca kemikleri çıkan Hayriye Fındıklıoğlu (76), karşı açılan davanın evvel duruşmasında suçlamaları reddedip, Ego yapmadım dedi.
Kahramanmaraş’ta, kendisinden 22 yıldır bili alınamayan Zeynep Tanıdır’ın ismi açıklanmayan kızı, anneannesi Hayriye Fındıklıoğlu’na Annem nerede diye sordu. Anneannesinden Almanya’ya gitti cevabını alan kız, yaptığı araştırmada annesinin Almanya’ya gittiğine dair tıpkısı bilgiye ulaşamayınca april ayında emniyete her an, annesinin zayi ve öldürülen olabileceğini söyledi. Asayiş Büro Müdürlüğü Kıya Kısım Amirliği ekiplerince başlatılan araştırmada Zeynep Tanıdır’ın babası Fellah Tanıdır’ın bile kaybolma olduğu tayin edildi.
‘ESKİ EVDE KAZI ETME GEREKİYOR’
Asayiş Şube Müdürlüğü’nde özel ekip kurulurken, takip edildiklerinden habersiz olan Mehmet Tanıdır, telefonda annesine Sakat evde kazı yapmam gerekiyor dedi. Kolaylıkla harekete sabık ekipler, Ballıca Mahallesi’ndeki evde ve bahçesinde hafriyat çalışması yaptı fakat ceset bulamadı. Hafriyat çalışmaları sırasında familya fertlerinin nahoş tavırlar sergilemesi üzerine Hayriye Fındıkoğlu, oğulları Mehmet Tanıdır, M.T., kızları F.Z., G.E. ile birlikte Gönüllü Ekinci, C.Z. ve G.T. ve gözaltına alındı.
KEMİKLERİ ARKEOLOGLAR BULDU
Hayriye Fındıkoğlu, 7 Ağustos haset polisler aracılığıyla eve götürüldü ve soruşturmayı örümcek cumhuriyet savcısına vadi göstermesi yaptı. İş makinesi toprağın yüzeyini aldıktan sonra devreye arkeologlar girdi. Cesetlerin eğin bütünlüğü bozulmadan çıkarılması için olay adına getirilen arkeologlar, tarihi yapıt arar gibi naaş aradı ve icraat sonunda Gündüz Feneri Tanıdır ile kızı Zeynep Tanıdır’a ilişik olduğu değerlendirilen kemikler bulundu.
İLK İFADESİ, BEN YAPMADIM
Emniyetteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye sevk edilen 7 kişiden Hayriye Fındıkoğlu ile ona müzaheret ettikleri evvel sürülen Mehmet Tanıdır ve Fahri Fellah tutuklandı.
Soruşturma böylelikle eşi Gündüz Feneri Tanıdır’ın 1997’birlikte av tüfeğiyle, kızı Zeynep Tanıdır’ı ise 2000 yılında zehirleyerek öldürdüğü kanıt edilen Hayriye Fındıkoğlu karşı tasarlayarak bilerek katil suçundan 2 sefer ağırlaştırılmış müebbet, Mehmet Tanıdır ve Fahri Maraba üzerine dahi cinayete müzaheret ika suçundan 20’şer yıla kadar mahbes cezası istemiyle 1’inci Kırıcı Ceza Mahkemesi’nde sav açıldı. Davanın önceki duruşmasında sanıklar duruşma salonunda amade bulundu.
Savcı ve emniyette sükût hakkını kullanan Hayriye Fındıkoğlu, mahkemedeki önceki ifadesinde suçlamaları reddedip, Ego yapmadım dedi. Mehmet Tanıdır ve Gönüllü Maraba bile suçlamaları kabul etmedi.
ZAMAN AŞIMI İDDİASI
Hayriye Fındıklıoğlu’nun avukat ise müvekkilinin suçlamaları reddettiğini, atfetme edilen suçların işlendiği tarihte yürürlükte olan Türk Ceza Kanunu’na bakarak ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezası mucip suçlarda zamanaşımının 20 yıl olduğunu, şu zaman yürürlükte olan TCK’nın 7’nci maddesinde Suçun işlendiği devir yürürlükte mevcut kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise failin lehine olan yasa uygulanır ve infaz olunur yazdığını belirterek müvekkilinin tahliye edilip beraatine değişmeyen verilmesini istedi.
ADLİ TIP RAPORU BEKLENİYOR
Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve adli tababet raporunun dosyaya girmesinin beklenmesine karaca verip davayı erteledi. Adli Tıp’tan gelecek olan rapor ile hem kemiklerin Zenci Tanıdır ile Zeynep Tanıdır’a ait olup olmadığının hem da 2 kişinin kaç sene ilk ve elbet öldüklerinin ortaya çıkabileceği bildirildi.

Share: