Kastamonu haberleri! Tosya’da 19 Ekim Muhtarlar Haset kutlandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü zımnında tören düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende, muhtarlar vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Yunus Emre Mahallesi Muhtarı Elvan Natur, törende yaptığı konuşmada, yerel demokrasinin bildirme bozuk ögesini temsil fail muhtarlıkların 1829 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

19 Ekim 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile 19 Teşrinievvel tarihinin Muhtarlar Haset yerine kabul edildiğini hatırlatan Natur, şunları kaydetti:

“Muhtarlık kültürümüzün ve sosyal hayatımızın cesim çatı taşlarından olup, yerel demokrasinin arz eski örneğini desise fail, devletimizin seçkin noktadaki kurumsal temsilciliğidir. Muhtarlıklarımızın bulunduğu mahalle ve köylerde devletin kurumlarını olta etmekte, halkımız ve kurumlar arasında köprü vazifesi görmektedir.”

Törene, SELIM Öğür Tosya İlçe Başkanı Hasan Mete Dikişci, CHP Tosya İlçe Başkanı İsmail Okuducu, MHP Tosya İlçe Başkanı Suat Bazlamaçcı, tören düzeni üyeleri, karye ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Share: