KAHRAMANMARAŞ – Onikişubat ilçesinde orman yangını (8)

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde sâdır orman yangınına havadan ve karadan engelleme ediliyor.

Kısıklı Mahallesi’nde kâin ormanlık alanda daha belirlenemeyen nedenle ateş imdi. Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye, Orman Toprak Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine vabeste cuşuhuruş itfa ekipleri yönlendirildi.

Havanın kararmasıyla birlikte bölgeye gece rey ve pervaz dizgeli helikopterler bile sevk edildi. Hararet bölgesinde söz bahis akarsu özellikleri faal olan 3 helikopterin fariza aldığı öğrenildi.

Kahramanmaraş Orman Mıntıka Müdürü Mustafa Koç, AA muhabirine, yangının sarp tıpkı arazide meydana geldiğini ifade etti.

Bu yüzden mücadelede zorlandıklarını anlatan Belletici, şöyle konuştu:

“Hararet bölümsel kendisine arama altına alındı. Toprak çok dik olduğu üzere akarsu takviyesinde zorlanıyoruz ancak şu zaman amacıyla yangında bire bir gürlük bulunmayan. Yangın bölgesi iskân yerlerine yakın. Biz bu noktada muktezi önlemlerimizi aldık. Arada üstelik posta olduğu amacıyla yangının bu bölgeye mürur riski bulunmayan denecek büyüklüğünde birkaç. Osmaniye, Adana, Hatay ve Mersin’den takviye ekiplerin bire bir kısmı geldi, ayrımsız kısmı dahi yolda. Şu anda sahada 15 arazöz var, 15 arazöz birlikte takviye namına yolda, geliyor. 4 akarsu tankı ile 11 itfaiye aracımız var, 2 dozerimiz var, 5 tayyare ve 7 helikopterle müdahaleye bitmeme ediyoruz. Yangını sunu gücük sürede kontrol altına alarak sönümlemek üzere hızlı tıpkı şekilde çalışmalarımız sürüyor.”Share: