Japon heyetinden Tayvan’a ziyaret

Saylav ve sakat Savunma Bakanı Shigeru Ishiba liderliğindeki yıldız bilimi, ziyaret kapsamında Tayvan’da hükümetin lideri Tsai Ing-wen ile benzeri araya geldi.

Ishiba, ziyaretin amacının “Tayvan ile savunma üzerine anlaşmaya büyümek, bölgedeki olasılı tıpkı çatışmaya davranmak ve bire bir zamanda patırtı çıkmasını önlemek” olduğunu belirtti.

Ülkesinin, Hint-Pasifik’teki çatışmaları engel olmak için KUL ile mail temasta olduğunu kaydeden Ishiba, savunma müttefiklerinin tedbir ayırmak dışında seçeneğinin bulunmadığını kaydetti.

Tayvan’da hükümetin lideri Tsai Ing-wen, “Hint-Pasifik bölgesindeki barışı yüklenmek amacıyla Japonya ve sair demokratik ortaklarla hareket birliğimizi derinleştirmeye bitmeme edeceğiz.” dedi.

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin’dahi İkinci Dünya Savaşı’nın arkası sıra çıkan bağırsak savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Kızıl Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Umum Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üstüne Kampana Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetsever Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da bitmeme ettiğini ileri sürerek istiklal zar etmişti.

Bu etap, Çin aracılığıyla akseptans edilmese üstelik Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin’i mandepsi etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin El Cumhuriyeti’ne çevirmesinin ardından 1971’üstelik BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin’in bir tane meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın arsıulusal örgütlerdeki konumu belgisiz arkaç gelmişti.

Pekin yönetimi, “Yegâne Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın kişi topraklarının parçası olduğunu savunuyor.

Çin, geçit ve çevresindeki askeri varlığının yanında Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’bile ve farklı arsıulusal kuruluşlarda piyes edilmesine karşı çıkıyor.

(TRT Haber)

Tayvan Şekil Bankası, nema oranını yükseltti

 

“Çin, Tayvan’a saldırırsa küresel ticaret daha şişman çarpış alır”

 

Çin-Tayvan gerilimi markaları Türkiye’ye getirdi

 

Share: