İzmir’deki depremde yıkılan Cumhuriyet Altını Sitesi C Blok’a ilgilendiren davaya bitmeme edildi

İzmir’deki depremde yıkılması sonucu 10 kişinin yaralandığı Cumhuriyet Altını Sitesi C Blok’a ilgili sevgili açılan tutuklanmadan 3 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 44. Asliye Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklardan H.Ö. katıldı, farklı ikisi ise gelmedi.

Müştekiler ile yan avukatları dahi salonda amade bulundu.

Bilge, mevrut evrak, raporlar ve itirazları okudu. Ayrıca maznun avukatlarının eksper raporuna itiraz ettiklerini bildirdi.

Duruşmada hezel kayran şikâyetçi Gülay Merve Saka, 10 yaşındaki oğlunun göçük altında kaldığını belirterek, sanıkların yeryüzü kırıcı cezayı almalarını istedi.

Söz düz sızlanan avukatı ise Cumhuriyet Altını Sitesi C Blok’a ilişik 3 belediye görevlisi üzerine “görevi kötüye istimal” suçundan 6’şar aydan 2’şer yıla büyüklüğünde hapis cezası istemiyle sorun açıldığını belirterek, dosyaların birleştirilmesini istek etti.

Bilge, itirazların değerlendirilmesi için davayı 19 Ocak 2023’e erteledi.

Dava

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde Cumhuriyet Sitesi C Blok’un yıkılması sonucu 10 güç yaralanmıştı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan anket kapsamında 2 fenni sorumlu ve inşaat teknisyeni için “şuurlu taksirle şapadanak aşkın kişinin yaralanmasına sebep olma” suçlamasıyla sevgili küşade, 3 maznun üzerine 8’er aydan 4,5’ar yıla kadar dam cezası istenmişti.

İddianamede düz düz uzman raporunda olayın meydana geldiği Cumhuriyet Altını Sitesi C Blok’ta projelendirmede kusur, gereç özelliklerinde kopukluk, aplikasyon ve işçilik hataları ile yapı denetiminde yetersizlikler bulunduğu ve binanın depreme dayanıklı olmadığı ve yıkıldığı, bu nedenle şüphelilerin olayın meydana gelmesinde detone olduklarının belirleme edildiğine yer verilmişti.

Share: