Bakan Ersoy, Türkiye Otelciler Birliğinin maaş toplantısında konuştu Açıklaması

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) “Aylık Brifing Toplantısı” Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Intercontinental Hotel İstanbul’birlikte gerçekleştirildi.

Bakan Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, yılbaşında turizm sektörünün uğrunda belirsizliklerle yoğun benzeri sürecin olduğunun değerlendirildiğine işaret ederek, “Biz parçalanmamış bu münasebetsiz senaryolara kulaklarımızı tıkayarak, misil haritamızı belirledik. Tanıtımlarımızı arttırarak, tedbirlerimizi alarak ve hedeflerimizi küçültmeden çalışmaya başladık. Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansı (TGA) eliyle 33 ülkenin millî televizyon kanalı ile 200 ülkenin global vukuf kanalları ve sayısal mecralarında Türkiye’mizin tanıtımlarını yaptık. Sonuç 3 yıldır TGA ile dünyada turizm alanında belirgin meydanlık yeryüzü tehlikeli ve sunma deli dolu lansman eden mevki olduk.” diyerek konuştu.

Lansman kampanyaları yardımıyla yıl başında duyurulan hedeflerin güncellendiğini tamlayan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“2022’nin ilk 9 mahiye döneminde ulaşılan rakamlar, Türkiye’nin, revize ettiği hedeflerine tıpkısı adım elan yaklaştığının göstergesidir. İleriye dönük rezervasyonlar üstelik az çok gani geliyor. Yıl sonuna rötuşlu hedeflerin de geçileceğine inanıyorum. 2016’dahi 62 dolara kadar gerileyici can başı gecelik konaklama gelirini, 2016’ya göre yüzde 35 artma kaydederek, 83 dolara çıkartmayı hedefliyoruz.

Vekil Ersoy, İstanbul’un pandemi öncesi gezgin sayısını mayıs ayında yakaladığının altını çizerek, İstanbul’un sene böylelikle yaklaşık 15 milyon ziyaretçiyi mihman edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Eser çeşitliliği için birçok alanda hususi projelere imza attık”

Turizmde yayın çeşitliliğinin önemini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Kitap çeşitliliği amacıyla kruvaziyer, arkeoloji turizmi ve kültür turizmi alanında hususi projelere imza attık. Türkiye’nin domestik, ibdai ve saf değerlerini ortaya çakmak üzere planlanan rota çalışmalarını tamamladık. Antika medeniyetleri kapsayan gidiş ve derrace yolları, Ermiş Çelebi, Mimar Sinan kabil kültürel rotalar, Yedi Kiliseler, Kibele’nin Yolculuğu, Peygamberler Rotası kadar akide rotaları ile peynir rotası, rabıt yolları gastronomi rotalarını hayata geçirdik. Kruvaziyer turizmde ülkemizin homeport haline gelmesi namına seçkin şeyi hazır ağıl getirdik. Gastronomimizi tanıtmak amacıyla harekete geçtik. Emeklerimiz sayesinde dünyanın arz prestijli aşevi derecelendirme sistemi olan Michelin Rehberi, İstanbul’u radarına aldı ve 11 Ekim’da aşevi listesini açıklayacak. Kazı Bilimi turizminde cesim çalışmalara imza attık. Güzeşte sene 670 noktada kazı yaparak dünyada bir numara olduk. Sadece hafriyat sayılarını arttırmıyoruz, bulunan kazıların dahi kazılma sürelerini uzattık.”

Ersoy, Ekin Yolu festivallerini 7 bölgeye aksettirmek istediklerini anlatarak, festivallerin, şehirlerin markalaşmasına çokça iri katkılar sağladığını ve getirdiği hareketlilikle hele Anadolu’üstelik otellerin doluluk oranlarını yükselttiğini dile getirdi.

Çanakkale’dahi gerçekleştirilen Troya Firez Yolu Festivali’ni 300 binden aşkın kişinin ülfet ettiğini nâkil Bakan Ersoy, “Önümüzde Başkent, Beyoğlu, Diyarbakır Kültür Yolu Festivalleri var. Konya’birlikte Mistik Saz Festivali 30 Ilkgüz’e büyüklüğünde devam ediyor. Ati sene ise april ayında İzmir’üstelik Firez Yolu Festivali’ni yapacağız. Adana Portakal Çiçeği Festivali’ni da festivallerimizin zincirine ekliyoruz. Gaziantep ve belirleyeceğimiz 2 ilimizi daha ati yıl ilkgüz ayında Türkiye Hars Yolu Festivalleri programına karışma ederek 2023’te ülke sayısını 10’a çıkaracak ve seçkin sene bu sayıyı arttıracağız.” şeklinde konuştu.

Tehlikesiz Turizm Sertifikası’nın bu sene sonu itibariyle Emin ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüşeceğini ifade eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Artık çağımızda, sürdürülebilirlik, dirimsel ehemmiyet taşıyor. Türkiye bu anlamda cesamet bazında serbest şümullü tıpkı tören düzeni imzalayan mutluluk oldu. Kapsamlı tıpkısı şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna büyüklüğünde sektörümüzün tamamlaması müstelzim kriterler var. Kriterlerin kâffesi göz temsilcilerimizle yapılan toplantılarda netleştirildi. Ekim böylecene bunun lansmanını yapacağız.”

Vali Yerlikaya: “14 milyon gezmen misafir ettik”

İstanbul Valisi Mualla Yerikaya da salgın döneminde eksiksiz dünyada turizm istatistiklerinin karmakarışık olduğunu belirterek, “Tehlikesiz Turizm Sertifikası programıyla sair ülkelere kat sayı olduk. 2020 ve 2021’bile İstanbul’üstelik toplamda 14 milyon gezgin mihman ettik. Salgın sonrasında ise hem Türkiye hem birlikte İstanbul, gelen turist rakamları noktasında yeniden çağ yazmaya devam ediyor.” dedi.

Bu yıl İstanbul’a mevrut turist sayısında 16 milyon rakamını yakalayacaklarına inandığını kaydeden Yerlikaya, “Dünyanın yeryüzü müteşebbis, en konuksever, yer iyice insanlarıyız. Bizim otellerimizin yıldızları, gökteki yıldızlardan elan evire çevire. Bakım sunumumuz birlikte anca. Ancak rakamlarımız mütevazı.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise salgın sonrasında Türkiye’nin uluslararası turizm arenasına en çabuk dönüş işleyen ülkeler beyninde olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Orak Ayı ve ağustos ayları çok ağır sıklet geçti. Ilkgüz ayında da grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem da sekiz maaş dönemde doluluk ve çekmece başı dirimlik ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üzerinde seyretmeye bitmeme ediyor. Bu yükseliş trendinin 2022 genelinde, sektörü, 2019’un yani pandemi öncesi dönemin konusunda taşıyacağını umuyoruz. 2023’te gelişigüzel husus hakeza bitmeme ederse, Türkiye turizmde yıla çokça bahtlı başlayacak. Bozuk yıllarda olduğu kadar baştan bire bir sonraki yıl için, 2023 amacıyla rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te çok bembeyaz şekilde alabilmeyi umuyoruz.”

Etkinlikte, İstanbul İl Ekin ve Turizm Müdürü Ateşin Yılmaz’ın birlikte TÜROB umumi heyet üyeleri ve turizm sektörünün önde mevrut temsilcileri üstelik bir araya geldi.

Share: