İzmir haberi… Bayraklı’da kentsel dönüşümün parolası: Kooperatifleşme modeli

Mahalle ziyaretlerini sürdüren Bayraklı Şehremini Başkumandan Sandal, Alpaslan Mahallesi’nde kentsel inkılap çalışmalarını anlattı. Alpaslan-Cengizhan ve Fuat Edip Baksı mahallelerinde 60 hektarlık alanı içerisine düzlük ve fener sürecinde sona gelinen planlar hakkında vukuf veren Başkan Sandalet, “Bu alanı 26 parçaya ayırdık. beherglas cezire amacıyla hak sahipleri kişi kooperatiflerini kuracak ve hem proje hem bile karar sürecinde saraka sahibi olacak” dedi.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, mahalle ziyaretlerini sürdürüyor. Başbuğ Sandalet, son yerine Alpaslan Mahallesi’ni konuşma etti, mahalle sakinlerinin evlerine misafir oldu, esnafla kucaklaştı.

Trabzon Şal Pazarlıklar Derneği ve Konya Seydişehir Esmer Ören Köyü Derneğini de ziyaret fail Komutan Sandalet, fener sürecinde sona gelinen Alpaslan-Cengizhan ve Fuat Edip Baksı revizyon ümran planları ve kentsel tahavvül süreci için vukuf verdi.

Bölgedeki kentsel transformasyon çalışmalarında kooperatifleşme modelini asıl alacaklarını açıklanan Başbuğ Sandalet, halkın daima değişmeyen sürecinde meydan alacağını ve ortak akılla geleceğin Bayraklısını oluşturacaklarını müjdeledi.

” Türkiye’ye yaşıt tıpkısı kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz”

Bayraklı Belediye Reisi Serdar Sandal, ” İzmir’in kalbi Bayraklı’bile Türkiye’ye örnek bire bir kentsel transformasyon gerçekleştireceğiz. Belediyenin denetimi ve garantörlüğünde, halkın tam süreçlerde küçümseme sahibi olacağı, eş aklın hakim kılınacağı bire bir kooperatifleşme modelini hayata geçireceğiz. Bu bölgede 60 hektarı içerisine düz mamure planı çalışmamızı tamamladık ve fener süreci vermek üzere. Alanı 26 ayrımlı adaya ayırdık. beherglas ada üzere, mahalle sakinlerinin yönetiminde kooperatifler kuracağız. Proje ve imal aşamasında bu kooperatifler küçümseme sahibi olacak. Müteahhitlerle, mahalle sakinleri kendisi anlaşacak ve projenin böylecene kazanan umum olacak. Şehremaneti, kooperatiflerin kurulmasından maharet detaylara kadar kül projenin sorumluluğunu ve garantörlüğünü üstlenecek. Icraat çerçevesinde yakın zamanda ada bazlı bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek” dedi.

Başkan Sandal, sonuç dönemde rekor sayılabilecek bire bir emsal artışı ile çalışmaların sürdüğünü belirtirken, yapı yüksekliklerinin 15 intaç olacağını açıkladı.

Sandalet, “Tığ geleceğin Bayraklısını inşa etmek istiyoruz. Bunu vatandaşlarımızı mağdur etmeden, doğruluk kaybı oluşturmadan yapacağız. Önümüzde çok balaban aynı okazyon var ve bunu mebzul değerlendirmeliyiz. Çağdaş çatı stoku, yeşil alanları, parkları, yolları ve toplumsal teçhizat alanları ile yepyeni bire bir Bayraklı’ya kavuşacağız” diye niteleyerek konuştu.

Muhtar Gönüllü Karatay de, “Kentsel tahavvül çalışmaları tamam halkın dört gözle beklediği tıpkı süreç. Bu aşamaya mevrut olması serencam rütbe sevindirici. Biran önce başlamasını diliyor ve üzerimize düşeni yapacağımızın sözünü veriyoruz. Muhtarlık binasından kat, yaya kaldırımı ve park yeri çalışmalarına kadar mahallemize sunduğunuz hizmetler için ayrıca teşekkürname ederiz” dedi. Ziyaretlere ayrıca CHP İlçe Başkanı Didem Gültekin, uray bürokratları ve parti yöneticileri birlikte zevcelik etti. – İZMİR

Share: