Mest pabucu gençlerin dahi bandaj alanına girdi

Sarhoş pabucu gençlerin üstelik bandaj alanına girdi

Havaların soğumasıyla “mest” isimli su geçirmez pabuçlara serencam zamanlarda gençlerin da ilgisi artarken, koyun, inat ve aptal derisinden yapılan mahsulat az içi ve aut pazarlarda arzu görüyor

KONYA Havaların soğumasıyla “sarhoş” isimli akarsu geçirmez pabuçlara olan arzu artarken, mestler akıbet zamanlarda gençlerin da bandaj alanına girmeye başladı. Kucak, gâvur ve akıllı derisinden yapılan mahsulat ensiz içi ve aut pazarda dahi rabıta görürken, üreticiler talepleri diremek üzere bunaltıcı ayrımsız şekilde çalışıyor.

Şita aylarının kendini hissettirmeye başlamasıyla birçok yurttaş ayaklarını soğuktan müzaheret etmek amacıyla sarhoş pabucunu yeğleme ediyor. Abdest alırken ayakları yıkamak yerine üzerine yaş umum ile aynı kez mesh edilen, ‘sarhoş’ isimli akarsu geçirmez pabuçlar, çoluk çocuk aracılığıyla da alelhusus kış aylarında rağbet görmeye başladı. Sarhoş üreticileri pandemi sonrası ve havaların soğumasıyla gelişigüzel siparişlerde artış yaşandığını belirtti. Konya’dahi 25 yıllık mest üreticisi Halit Polat, şita aylarının gelmesiyle birlikte işlerinin bereketli gittiğini anlatım ederek, “İşlerimizde benzeri takı yaşamıyoruz. Tabii pandemi ülkemizde ağız ağıza etkisini yitirmiştir. Bu sebeple alışveriş normale döndü Allah’a şükür. Talepleri karşılamakta zorlanıyoruz. Çalışmaya devam ediyoruz. Deri ürünlerimiz sunma çokça satılan ürünlerimiz. Bunların başında kucak derisi geliyor. En çokça satılmasının sebebi yumuşaklığı ve uzun olması cihetiyle ayakkabıyla abat giyilebildiği amacıyla bundan sonra tercih ediliyor. Özge ürünlerimize üstelik talepler mevcut. Bütün ürünlerimizde ama yeryüzü çokça koyun derisi im şu dakika artık ikbal gören ürün. Allah’a şükür esbak yıllara oranla değme yıl olduğu kabil bu yıl birlikte siparişlerimizde artışlar söz konusu. Talepleri karşılamakta zorlanıyoruz” dedi.

Sadece yaşlılar giymiyor

Sarhoş pabuçlarını günümüzde gençlerin üstelik kullanmaya başladığını anlatan Çelik, “İnsanlar kullandıkça bu ürünlere bitmeme ediyorlar, dilek artıyor. Vaktiyle sarhoş yemeden içmeden yaşlıların giymiş olduğu elde etmek adına tanımlanırdı ama anca benzeri özdek yok imdi. Bilcümle insanlar bunu kullanabiliyor, herhangi bir yaştan kitleye hitap ediyor. İnsanlar gördükçe bunu kullanıyor. Allah’a şükür hoppadak yaşlıların giydiği tıpkısı boşaltmak değil daha çok. Bu hep herkesin kullanabileceği, seçme yaş grubunun kullanabileceği aynı işaret haline geldi. Biz dahi bunun üzere elimizden geldiğince ürünü zarifleştiriyoruz, farklı tasarımlar yapıyoruz. Ayakkabıyla şen giyilebilmesi için sunuyoruz müşterilerimize. Tüketiciler üstelik bunları tercih ediyor artık. Gözyaşı grubuna bakılmaksızın bütün insanlar kullanıyor” şeklinde konuştu.

“Ürünlerimiz yüzde 50 oranında yetersiz dışı pazarına”

Ürettikleri mestlerin ayağa hiçbir zararı olmadığının altını çizen Polat, “Orta Asya ülkelerine devam ediyor ihracatımız. Yüzde 50 çöz meydan, Türkiye’dahi neredeyse bilcümle illere gönderiyoruz. Yüzde 50 kısmı ise ihracat şeklinde sınıflandırabiliriz. Kesinlikle ayağa hiçbir zararı yoktur. Kanserojen bap içermez, deriden üretilir. İç elyafları da gine ayrımsız kanserojen husus içermeyen ürünlerden üretilip ayağa banko hiçbir zararı yoktur. İnsanlar ikbal rahatlığıyla kullanabilir. Biz kendimiz bile kullanıyoruz doğrusu. Hiçbir sıkıntısı namevcut. Fiyatlar elbette geçen yıla göre bu sene dövizdeki çoğalma ve ülkemizdeki maalesef enflasyonun etkisiyle beraber tıpkı tutar yükseldi. Vatandaşlar şuan savruk dahi 100 teklik ile 120 lira beyninde bu ürüne ulaşabilir. Bu karşılık aralığında ürünü tedarik edebilirler” ifadelerini kullandı.

“Ürünün ten olduğuna kesin sakıncasız olmalı”

Sarhoş alan ayrımsız vatandaşın öncelikle dikkat etmesi gerekenleri sıralayan Halit Polat, “Ürünün cilt olduğuna kesin emin olmalı. Ürünü muhakkak bildiği, tanıdığı bir satıcıdan almalı. İç astar bittabi ilgi etmeli. İç astarlar maatteessüf kimi zaman hammaddeden değil üstelik imdi hurda malzemelerden birlikte üretilebiliyor. Bunlar dahi insanların ayağına engel verebilir. Bunlardan güvenli olmaları gerekir. Yani gözle taharri ederek deri olduğuna güvenli olduğu, iç astarının böyle henüz temiz sentetik daha beyazdır, grimsi aynı kırat değildir elhak. Tabii beyazlığını gördüğü antlaşma yeğleme edebilir. Bu ürünün ayağa zarar vermeyen tıpkısı yayın olduğu anlaşılır” diyerek konuştu.

Share: