İsig: 9 Ayda 1.359 İşçi Yaşamını Yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna bakarak; ilkgüz ayında 157, bu yılın ilk dokuz ayında ise bin 359 iştirakçi, gelişim kazalarında yaşamını yitirdi. Yani günde yeryüzü bir iki 5 amele, hisse senedi cinayetlerinde öldü.

İSİG, eylül ayına ait İş Cinayetleri Raporu’nu bugün yayınladı. Buna bakarak; bu yılın önce dokuz ayında bin 359 amele, aksiyon kazalarında yaşamını yitirdi. Bu bilim, günde genişlik az 5 emekçinin iş cinayetlerinde öldüğü anlamına geliyor. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 189, ağustosta 186, eylülde 157 emekçi hisse senedi cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Raporda şu tespitlerde bulunuldu:

“Havaların ısınmasıyla (esas kendisine ekincilik işkolundaki mobilizasyon ve istihsal artışıyla) birlikte mayıs-haziran-orak ayı-ağustos döneminde hareket cinayetlerinde bire bir sıçrama meydana gelmişti. Ilkgüz ayından itibaren havaların soğumaya başlamasıyla ekincilik işkolundaki ölümlerde tenakus gerçekleşti.

Gemi, tersane işkolunda ise oransal olarak aksiyon cinayetlerinde artma var. Güvencesiz çalışmanın bilge olduğu işkolunda, hele kalp aksesi nedenli ölümler ilgi çekiyor. Önümüzdeki aktarılma, bu işkolundan başlayarak çığır hastalıkları mücadelesinin yeniden ivme kazanması gerekiyor. ( Aliağa’de geçmiş öncü adımlar geçen aylar atılmıştı.)

Ilkgüz ayında dört imansız atık işçisi, hayatını kaybetti. Kilis’te Suriyeli işçi Ahmet Binni’ye, çekçek ile atılan kağıt ve plastik toplarken makine çarptı. İzmir’de 67 yaşındaki işçi Gökmen Durmuş’a, saat 03: 30 atık kağıt toplarken taksi çarptı. İstanbul’da 4 yaşındaki oğlu Hüseyin ile atılan kağıt toplayan Suriyeli iştirakçi Cirim Elhamud’a (ve Hüseyin’e) minibüs çarptı. Sigortasız, sağlıksız koşulların ve yavru-göçmen-yaşlı emeğinin tehlikeli olduğu, üç otuz servet amacıyla belirsiz saatler çalışılan vb. işkolunda evgin örgütlenme faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.

40 yaşındaki Hülya Musaddak, İzmir Konak’ta, Tramvay Güreşçi Köprüsü durağında asayiş görevlisiydi. Saat 21: 45 civarında duraktan tuvalete gezmek için ayrıldığı sırada komütatör çarptı. DİSK/Genel-İş 9 No’lu Şube üyesiydi. Sendika şubesi, yaptığı açıklamada ‘Bu, benzeri kaza değil hareket cinayetidir. Sendika adına tuvalet ve benzeri ihtiyaçlar amacıyla defalarca talepte bulunduk, böylesi sonuçlar yaşanmaması için uyarıda bulunduk, ancak hiçbir girişim atılmadı’ açıklamasını yaptı. Abdesthane sorunu bir nice hisse senedi durumunda karşımıza çıkmakta, işçiler bu yüzden hastalanmakta ve ölmekte.

İşçi ölümlerinin şehirlere bakarak dağılımına baktığımızda İstanbul ve sabık yıllar onu strateji fail İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya kabil şehirler dışında Rum endüstri şehirlerindeki ölümler, buradaki işçileştirme ve garantisiz say koşullarını açığa çıkarıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Işıklı, Denizli, Ankara, Konya, Mersin Ağacı, Samsun, Kayseri, Manisa vb. şehirlere çevrilmiş çalışmalara haşlanmak gerekiyor.

Yavru ve dinç işçilere çevrilmiş tıpkı savaş başlığının çabukça belirlenmesi lazım. Bala iş, 4 ila 8 yaş ortada başlıyor. Bu yaşta, mevsimsel tarım işçisi, sürücü ya birlikte sokakta baş bezi satan bala ölümlerine rastlıyoruz. Fakat sezonluk tarım işçisi çocuklarda ve sokakta çalışan çocuklarda 8 yaşından itibaren ayrımsız çoğalma var. 10-12 yaşlarda, dokuma ve metalde müteharrik çocukları görüyoruz. 13-14 yaşlarından itibaren tarım, yapım, uran ve hizmetlerde çalışan sayıları milyonlara vasıl yavru işçi var. 18-27 gözyaşı ortada ise (uran, inşaat, hizmetler işkolunda) şişman şehirlere dökülmüş, geleceksiz ve garantisiz yeni ayrımsız işçi sınıfı karşımızda.”

Share: