İsrail’in Ankara Büyükelçiliği: 2008’den Bu Yana İsrail Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın İlk Görüşmesi

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail Başbakanı Yair Lapid ile cemaziyelevvel New York’a yaptığı görüşmeye ilgili, “Bu musahabe, diplomatik ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılacağının, İsrail ve Türkiye’nin düğme kendisine baştan Büyükelçi ve Başkonsolos atayacağının ilan edilmesi sonrasında tıpkı İsrail Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı arasındaki önceki müzakere oldu” açıklamasını yaptı.

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği, geri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Lapid’in görüşmesine ait sosyal iletişim araçları hesabından şu açıklamayı yaptı

“2008 yılından bu yana tıpkısı İsrail Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın önceki görüşmesi.

Başvekil Yair Lapid, New York’a gerçekleştirdiği diplomatik musahabe sırasında geçmiş (20.09.2022) Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Bu müzakere, diplomatik ilişkilerin en son seviyeye çıkarılacağının, İsrail ve Türkiye’nin aykırı kendisine baştan Sefirikebir ve Başkonsolos atayacağının car edilmesi sonrasında tıpkısı İsrail Başbakanı ve Türkiye Reisicumhur arasındaki önceki ziyaret oldu.

Görüşme sırasında Başvekil Lapid ilişkilerin seviyesinin baştan yükseltilmesinin beraberinde, İsrail’in eskimemiş Türkiye Büyükelçisi adına Irit Lillian’ın atama kararını dile getirdi.

İki önder İsrail’birlikte terörle uğraş ve genel yerine yıldırı konusunda düşünüm alışverişinde bulundu. Lapid Türkiye topraklarında İran eliyle gerçekleştirilmeye çalışılan terör saldırıları sırasında sağlanan istihbarat iş birliği için Erdoğan’a teşekkürname etti.

Başbakan Lapid İsrail’den Türkiye’ye baştan uçuşların başlamasının müspet tıpkı gelişme olduğunu dile getirerek, bu adımın iki mutluluk arasındaki turizme birlikte şişman yardım sağlayacağını belirtti.”

Share: