Isparta haberi! Gönen ile Moğolistan’ın Darkhan belediyeleri ahi kent anlaşması imzaladı

Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin koordinasyonunda Moğolistan’ın Darkhan Belediyesi ile Balıkesir’in Rutubet kaza Belediyesi ortada ahi şehir protokolü imzalandı.

Rutubet Şehremaneti Başkanlığı Derinti Salonu’ndaki merasim öncesi Belediye Başkanlığı makamında benzeri araya gelen heyetler, Nem Belediyesinin kentsel dönüşüm çalışmaları, şehir bölgesindeki endüstri ve tarımsal istihsal faaliyetleri hakkında hikmet alışverişinde bulundu.

İmza töreninde mütekellim Gönen Belediye Başkanı İbrahim Ördek, bu protokolle kültürel ve soylu erki ilişkileri ihya fırsatlarını ahi kent projeleri kapsamında genişlettiklerini söyledi.

Badik, “İki şehir ortada kültürel, toplumsal ve kamusal girişimlerin gelişmesi üzere ülkelerimiz ortada köprüler kurulmasına katkıda bulunacağına inanıyorum. Belirlediğimiz amaç; arsıulusal ilişkileri imar etmek, kültürel ve toplumsal alanda bağlar düşünmek ve böylece iki şehremaneti arasındaki bağları güçlendirmektir.” dedi.

Darkhan-Uul Büyükşehir Belediye Reisi Azjargal Boldbaatar bile etraf beyninde atık bu adımdan sonuç paye mutlu olduklarını dile getirerek, eğitim, hars ilkin olmak üzere çapraz yatırımlar bile karışma birçok alanda teşrikimesai yapmayı planladıklarını tabir etti.

Tören, Ördek ve Boldbaatar eliyle protokolün imzalanmasıyla tamamlandı.

Tören sonrası Ördek eliyle Boldbaatar, Darkhan Şehremini Tulgaa Togtsaıkhan ve katılımcı gök bilimi yetkililerine Gönen iğne oyası, Rutubet baldo pirinci, benzin ürünleri, Gönenli hikayeci yazar Ömer Seyfettin’in hikaye koleksiyonu ile değişik hediyeler takdim edildi.

Share: