810 çiftçiye 247 titrem soy sop desteği

810 çiftçiye 247 titrem sulp desteği

– Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya: “Yalnızca ayçiçeğinde 60 bin dekar olan ekili alanımız verilen desteklerle 90 bin dekara çıkmıştır”

BİLECİK Buğday ve Arpa Üretimini Tutma ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında Gölpazarı, Yenipazar ve Pazaryeri’nde çiftçilere 247 titrem buğday ve rüşvet tohumu dağıtıldı.

Gölpazarı’nda çiftçilerle ayrımsız araya gelerek evlat dağıtımına katılan Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, 810 çiftçiye toplamda 247 titrem buğday ve rüşvet tohumu dağıtıldığını belirtti. Projenin toplamda 3 milyon TL bütçeli olduğunu belirten Vali Kızılkaya; “Devletimizin desteğiyle domestik ve milli tohumları toprakla buluşturacağız. Dağıtılan tohumlarla ilimiz genelinde toplamda 25 bin 352 dekar arazi ekilebilecek. Bir Tane ihtiyacımız olan şey hizmet etmek. Devletimiz çıkarmak isteyene desteğini esirgemiyor. Geçtiğimiz sene Bilecik’te ekili düz 493 bin dekardı. Bu sene 533 bin dekarı bulmuştur. Yalnız beş yeğin üründe devletimizin vermiş olduğu katkılarla ve çiftçilerimizin gayretleriyle ekili alanda kırıcı aynı çoğalma elde ettik. Yalnızca ayçiçeğinde 60 bin dekar olan mezru alanımız sunulan desteklerle 90 bin dekara çıkmıştır. Mecmu mezru alanımız ise 40 bin dekar artmıştır” diyerek desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişçi’ye şükranlarını sundu. Açıklamaların ardından çiftçilere arpa ve buğday tohumları dağıtıldı.

Programa Ilbay Kızılkaya’nın yanında Gölpazarı Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan, Belediye Başkanı Hayri Süer, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Necmettin Refik ve çiftçiler katıldı.

Share: