Iğdır’daki sodyum klorür mağarası bakir sezonda ziyaretçilerini bekliyor

Iğdır’daki tuz mağarası yıpranmamış sezonda ziyaretçilerini bekliyor

IĞDIR Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde düz alan sodyum klorür mağarası havaların ısınması ile yıpranmamış sezonda yerel ve ecnebi ziyaretçilerini bekliyor.

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yaklaşık iki sene ilk açılan Sodyum Klorür Terapi Merkezi sene boyunca ziyaretçi ağırlamaya bitmeme ediyor. Esbak yıllarda bölgenin sofralık, uran ve karla mücadelede geçer not tuzun çıkarıldığı mağara daha sonraları turizme kazandırıldı. İlkbahar ve yaz aylarında sakil ziyaretçi gezisi olan in havaların ısınması ile birlikte yeni sezonda ziyaretçilerini ululamak üzere hazır. Yerli ve yabancı birçok insanın dolaştığı bu mağara tur şirketleri aracılığıyla rotaya üstelik munzam durumdadır. Iğdır Valiliği öncülüğünde açılan ve işletmesi Tuzluca Kaymakamlığı vasıtasıyla yapılan mağarada çalışmalarda devam ediyor. Isıdam havalardan bunalan insanların açılmak ve sağlık üzere mağaraya geldiklerini tamlayan Fatih Keşan, “Havaların ısınmasıyla birlikte malumunuz fırsattan yararlanma biz üstelik Tuzluca ilçemize tıpkısı gelelim dedik. Tuzluca’ya gelmişken sodyum klorür mağaralarını konuşma etmemek gayrimümkün. Zira burası Iğdır’ın cesim değerlerinden aynı yerdir. Buraya yaz aylarında genelde insanlar yoğunlukta gelir buraya gelmelerinin sebebi öncelikle onma çıkarmak ve serinlemek içinde gelen oluyor. Iğdır doğuda olmasına rağmen hamam bire bir iklim hassaten doğunun Çukurova’sı dahi denilebilir. Bu yüzden insanlar açılmak üzere birlikte ara sıra sodyum klorür mağarasına uğrarlar yani Iğdır’a gelen insanların burayı görmesini öneririm. Pir tıpkı yer, benim dahi buraya ikinci hatta üçüncü hisse senedi. Yani işten güçten yoğunluktan vesile buldukça geliyorum. Bura güzelce benzeri vadi fena hâlde bir derece banko korunması müstelzim ve görüşme edilmesi gereken benzeri yerdir. Ego insanlara burayı öneriyorum. ” dedi.

Çeşitli teneffüs yolu rahatsızlıklarına bereketli geldiği melhuz sodyum klorür mağaralarının afiyet turizmine kazandırılması ortamında icraat da devam ediyor. Çalışmaların böylece bölgenin Tuz Tedavi Merkezi yerine yurt içi ve az dışına hizmet vermesi amaçlanmaktadır.

Share: