Dr. Saika: “İstanbul-Marmara depremi beklendiği üzere hazırlıklıydık”

– Dr. Sebep: “İstanbul- Marmara depremi beklendiği amacıyla hazırlıklıydık”

Edirne’da Tababet Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi

EDİRNE – İl Esenlik Müdürü Uzm. Dr. M. İshak Sebep, İstanbul-Marmara depremi beklendiği amacıyla mücehhez olduklarını ve Esenlik Bakanlığı ile görüşüp UMKE depolarındaki malzemeleri zelzele bölgesine gönderdiklerini ve Hatay’daki ilk sahra hastanesinin, Edirne ekipleri eliyle kurulduğunu söyledi.

Edirne’de 14 Mart Tababet Bayramı nedeniyle Atatürk Heykeli uğrunda çelenk töreni düzenlendi. Tören çelenk sunumu ile başladı. Imtina Etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra konuşmalara geçildi. Düzenlenen törene, kamu ve hususi şifahane hekimleri ile keyif çalışanları katıldı.

“Edirne kendisine UMKE toprak koordinatörüyüz “

Bu sene ekşimsi tıpkısı tababet bayramı yaşadıklarını söyleyen Edirne İl Keyif Müdürü Dr. M. İshak Yıldırım, doktor ve sağlıkçı oldukları amacıyla bahtiyar, ama tıpkısı zamanda yaşanan sarsıntı felaketinden hava ümitsiz olduklarını anlatım etti.

Edirne İl Keyif Müdürlüğü kendisine, İstanbul-Marmara depremi beklendiği için hazırlıklı olduklarını hatırlatan Dr. Sebep, aynı zamanda UMKE havza koordinatörü olduklarını ve Tekirdağ, Kırklareli ile Edirne illerinin koordinasyonunu sağladıklarını söyledi.

“Hatay’de geçmiş kumluk hastanesi Edirne ekipleri vasıtasıyla kuruldu”

Afiyet Bakanlığı ile görüşüp UMKE depolarını mukteza tamam beyaban hastaneleri, jeneratörler, çadırlar, tıbbi malzemeler ile doldurduklarını tamlayan Dr. Yıldırım, depremin yaşandığı geceleyin bilcümle yönetsel kadrolarla ayakta olduklarını ve Hatay’daki evvel sahra hastanesinin, Edirne İl Esenlik Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla kurulduğunu söyledi.

Bölgeye yaklaşık 200 bin kalemin üzerinde ultrason, biraz apartmanı besleyecek jeneratör birlikte dahil görünmek üzere tıbbi materyal götürüldüğünü aktaran Dr. Saika, Sahada bu hizmetleri veren, deprem bölgesinde çalışan evet birlikte kente gelen depremzedelere hizmet veren cümle esenlik çalışanlarına teşekkürname ederek, “Tanrı benzeri henüz hakeza tıpkısı felaketi yaşatmasın” dedi.

6 Şubat tarihinde ülkemizde meydana gelen ve 11 ili etkileyen tıpkı hareket yaşandığını hatırlatan Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, depremlerde kestirmece 50 bin yurttaşın hayatını kaybettiğini ve bunların 102’si hekim oluşmak için 500’ünü çok vatandaşın esenlik emekçisi olduğunu tabir etti.

“İstanbul-Marmara depreminin kısık bire bir nüfusu etkileyecek”

Gelecekte olması muhtemel ve riskin haddinden fazla arttığı, İstanbul-Marmara depreminin korkulu tıpkısı nüfusu etkileyeceğini vurgulayan Altun, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın kuzey bölgelerinin depremden elan bir iki etkilenecek bölgeler olduğu üzere İstanbul’a yardımların de gine bu iller üzerinden sağlanacağını, yaralılar birlikte bu illere geleceğini söyledi.

Zor günlerde sağlığını hiçe farzımuhal kendini feda fail ve müdahalede bulunan hekimlere ve tıp öğrencilerine müteveccih tababet bayramının esasen keyif çalışanlarının öneminin tıpkı göstergesi olduğunu belirten Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akata, afiyet çalışanlarının depremlerde canla başla fiilen hastalara bakıp yaraları sarmaya çalıştığını tabir etti.

Planlı izlence foto çekiminin peşi sıra sona erdi.

Share: