İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Zaman istek düzlük aynı Türkiye namevcut. Asıl muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün acun politikasında, dünya siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan tıpkısı Türkiye var.” dedi.

Aristokrat, AK Tümen Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, DOĞRU Tümen iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete bakım amacıyla kesintisiz çalışmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye baziçe kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini belirten Soylu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a rastgele ahit bindi veren millete teşekkür etti.

Soylu, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ait kurumlarca bitmeme edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Astsubay Ferhat Gedik’in teröristler yoluyla şehit edildiği günü, zaman kabilinden hatırladığını belirten Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Giresun’dan Trabzon’a büyüklüğünde, Gümüşhane’ye büyüklüğünde teröristler sanki giderek gelecekmiş kabilinden anlaşmazlık ve tedirginlik oluşturmaya çalıştılar. Buradan size hatim veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz zaman tıpkı yegâne yıldırıcı namevcut ve tertemiz Allah’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin arz edisyon terörle mücadele coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’da Allah’a hamdolsun bir bir tane yıldırıcı bulunmayan, Amanoslar arı sili.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çömçe-Madur, Tendürek Dağı’nın da ter saf olduğunu dile getiren Aristokrat, “Esasen size bitirme veriyorum, Cenabıhak izin verecek, Cumhuriyet’in bir numara asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Teşrinievvel 2023’te Tanrı’ın izniyle Cudi tertemiz olacak, Gabar arı sili olacak ve bu ülkede tıpkı biricik terörist kalmayacak.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, savunma sanayisinde sonuç yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’de esbak yıllarda tutum, afiyet ve muvasala kabil bir nice alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Aristokrat, son yıllarda hareket, yeğin, cuşuhuruş kabilinden çokça sayıda facia meydana gelmesine rağmen aynı yegâne insana ‘Nerede bu celal?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı yapılmış bir Türkiye bırakacaklarını tamlayan Soylu, mensur edilen barajlardan spor tesislerine büyüklüğünde çeşitli sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Aristokrat, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Biz yalnız kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ilişik ve dünyaya ilgili sözü olan tıpkı milletiz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MHP Umumi Başkanı Mehabet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin aynı henüz bozuk Türkiye haline düşmesine izin kesmek üzere Cumhur İttifakı yerine iri bire bir savaş ortaya koyduğunu dile getiren Soylu, büyük ve hareketli bir Türkiye için, 21. yüzyıla damga vurabilmek amacıyla oylumlu tıpkısı savaş verildiğini aktardı.

Aristokrat, “Zaman istek alan benzeri Türkiye bulunmayan. Temel muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün acun politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan aynı Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’üstelik yegâne malım var, o bile FETÖ”

Vekil Aristokrat, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şayet zaman Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın bir nice ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa tabii ki bu konudaki hassasiyetimiz sonuna büyüklüğünde bitmeme edecek, on paralık kimseye tıpkı punt vermeyeceğiz. Güya? Amerika’ya gidecekmişim de iki defa beni ‘istenmeyen adam’ zar etmiş Amerika. sıkışık iki nöbet. Güya? Amerika’de mallarım varmış bile onlara dahi el koyacakmış. Benim Amerika’da yegâne malım var, o üstelik FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine işaret eden Soylu, “Yalnız Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, yalnız Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Ne antlaşma biz Bağdat’ı huzurlu ayla getirirsek, hangi antlaşma Şam’ı erinçli hale getirirsek, ne ant Filistin’den Yemen’e kadar bilcümle coğrafyayı erinçli kuzuluk getirirsek işte o antlaşma bu Rum’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Tığ buna inandık.” diye niteleyerek konuştu.

Aristokrat, Halk İttifakı’nın bire bir panel iktidarı dönüştürmek amacıyla kurulmadığına bel ederek, şunları kaydetti:

“Halk İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Halk İttifakı’nın tarifi Hoca Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye büyüklüğünde, Cumhur İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a büyüklüğünde, Cumhur İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya mevrut Eyüp Sultan Hazretleri’hangi büyüklüğünde, Piri Reis’e kadar. Halk İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Halk İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Kerem Bahçeli anca ayrımsız şeyin altına imza attılar ki bu iktidardan çıktı, gelecek nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı dümen edecek yüce benzeri mirası bırakıyorlar. Buna inancınız cemi olsun.”

“Biz geleceğimizi Amerika’da, Avrupa’de aramıyoruz.” ifadesini kullanan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ geleceğimizi Küçük Asya coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu sırat-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten sonradan Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik şişman tıpkısı mühür vuracak. Bizi her yerden bekliyorlar, tıpkı kardeşiniz olarak söylüyorum, bize temas yerden yakarış ediyorlar, beklenti ediyorlar.”

Türkiye’üstelik Cumhur İttifakı’nın yapacağı çokça iş olduğunu anlatan Soylu, “Bu iri milletin, soylu milletin yapacağı haddinden fazla iş var. Bu ülkede DOĞRU Parti’nin yapacağı çok aksiyon var. Türkiye’nin dünyada yapacağı çok hareket var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı çokça hisse senedi var. Tanrı bizi size utangaç etmesin.” dedi.

Nazır Aristokrat, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan kullanılmamış Trabzon Inanma Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında birlikte yeni bakım binasının, kentin huzuruna ve güvenine bakım noktasında güvenlik mensuplarının gayretlerine ulama sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde bakım etmelerini dileyen Aristokrat, “Buradaki ve Türkiye’deki umum polis arkadaşlarımı Allah saye etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Zaman Türkiye’dahi, ülkemin seçme tarafında düzenlilik açısından üstelik erinç açısından da çekinmezlik açısından da şükürler olsun kim istediğimiz, aradığımız nokta oluşuk durumda amma bu mesleğin sunu büyük zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler hızla tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı yontmak lazım.” ifadelerini kullandı.

Aristokrat, Akyazı mevkisindeki Trabzon Yavru Gidiş Geliş Terbiye Parkı’nı müzakere etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Vilayet binasının da açılışını gerçekleştirdi.

Share: