Güreşecek develere havut giydirildi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde şita sezonunda güreşecek develere, planlı törenle havut (deve semeri) giydirildi.

Devecileri Siper ve Yaşatma Derneği yoluyla Kumluca Belediyesinin destekleriyle Karatepe Stadı’nda tevhit edilen etkinlik için Kumluca’nın yanı sıra Finike, Demre ve Kemer’den tahminî 50 deve getirildi.

Davul zurna eşliğinde sahada gezdirilen develere okunan duanın peşi sıra havutları giydirildi ve egzersiz güreşi yaptırıldı.

Etkinlikte ayrıca güreşe kullanılmamış başlayacak “Apaçık” adı verilen tüvana develer güreştirildi.

Kumluca Şehremini Mustafa Köleoğlu, Kumluca ve yöresinde yaygın olan deve güreşi kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Yörüklerin eğlencelerinden birisi olan deve güreşlerinin kış aylarında yapıldığını belirten Köleoğlu, “Bu güreşler folklorik olarak, kültürümüzün tıpkısı parçasını neşelendirmek adına yapılıyor. Güzelce tıpkısı gelenek, aynı Yörük kültürü. Deve sahipleri bu etkinliklerle geçmişi ecnebi ediyor. Canlı nesillerimiz üstelik bu kültürü yaşayarak öğreniyor.” dedi.

Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Zafer Gemici da havutların develeri hem kış aylarında soğuktan koruduğunu, hem üstelik güreşler sırasında rakiplerinin zarar vermesini engellediğini rapor etti.

Havut giydirmenin, deve güreşi sezonunun başlayacağının habercisi olduğunu vurgulayan Gemici, “Yörükler adına bu kültürün yaşatılması, ati nesillere aktarılması için çalışıyoruz. Bize bindi veren belediyemize, deve sahiplerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Etkinliğe katılanlara pilav ve sızgıt ikramında bulunuldu.

Share: