Hat Tanımayan Doktorlar: Yemen’in kuzeyinde kızamık salgını yayıldı

Hat Tanımayan Etibba (MSF) Başkanı Christos Christou, Yemen’in kuzeyinde meydan kayran Husi kontrolündeki Hacce kentinde, kızamık salgınının yayıldığını belirterek, telkih çalışmalarının genişletilmesi çağrısında bulundu.

Örgütün Yemen’deki ofisinden yapılan bağlanmış açıklamaya göre Christou, Yemen ziyaretinde, MSF’nin çalışmalarını yürüttüğü Hacce’deki Gereksiz Hastanesine gitti.

Christou, hastaneyi ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Burada haddinden fazla sayıda kızamık enfeksiyonu olan çocuk gördüm. Hastanedeki sağlık ekibi, bu artışın ana nedeninin füru beyninde ilkah düzeyinin bağan olmasından kaynaklandığını bildirdi.” ifadelerini kullandı.

Yayılan kızamık salgınına karşı ilkah faaliyetlerinin kapsamının genişletilmesine gerekseme olduğunu kaydeden Christou, bu konuyu Sana’daki Husilerle görüşerek davet yaptığını ve yetkililerin herkese aşı ulaşmak için çabalama göstereceklerini tabir ettiğini aktardı.

Christou, Hacce’de antrparantez, ev beslenmeden muzdarip çokça sayıda çocuk olduğunu, hastalıkların çoğunun mukteza besin ve keyif bakımının zamanında alınmamasından kaynaklandığını belirtti.

Christou, 22 Şubat’ta ülkedeki insani ihtiyaçları ve afiyet durumunu durumunda çekmek üzere Yemen’e gelmişti.

Yemen Afiyet Bakanı Teşrinisani Buhaybeh, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Acun Keyif Örgütü işbirliğiyle, 12 ilde yavru felci aşı kampanyası başlatıldığını duyurmuştu.

Yemen’deki iç harp ve insani kriz

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana payitaht Sana ve bazen bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere cebin Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Mülteciler Erdemli Komiserliği raporlarına göre, bağırsak savaştan yağlık Yemen halkının yüzde 73’ü (kısaca 23,4 milyon) insani yardıma muhtaç hale geldi ve 4,3 milyon dirilik yerinden edildi.

Ülkede 13 binden fazlası sivil gelmek amacıyla 377 bin gönül çatışmalardan çevre hayatını kaybetti.

Share: