Hakkari’de ineği katil olan kadına iki tırı vırı hediye edildi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ineği uçurumdan düşerek temizlik olan kadına, Valilik ve Ankara Etimesgut Belediyesince iki gebeş hediye edildi.

Hakkari Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, ilçeye mecbur Akocak köyü Köşk mezrasında üç gün önce ineği ölen Nafiye Bilican’a kullanılmamış bir kelek alınması üzere buyruk verdi.

Bunun üstüne Yüksekova Kaymakamlığı ile Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün girişimleriyle satın alınan yarım akıllı, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Alp ve Yüksekova SYDV Müdür Vekili Sultan Uçoş vasıtasıyla mezraya götürülerek Bilican’a tasdik edildi.

Ilbay Akbıyık, telefonla görüştüğü kadına önceki olsun dileğinde bulunarak ineğinin oflaz olmasını diledi.

Aileye destek sunmak isteyen Ankara Etimesgut Belediye Reisi Enver Demirel dahi Esendere Çevre Şehremini Dırbaz Büyüksu marifetiyle Bilican’a tırı vırı dürü etti.

Bilican’a ineğini Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan doğrulama etti. Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ilbay Akbıyık’ın talimatı doğrultusunda simental kırması bir susak aldıklarını söyledi.

İneğin benzen ve vücut verimi erdemli olan benzeri kök olduğunu belirten Özkan, “Nafiye teyzemize tekrardan eski olsun diyoruz. Yeni verdiğimiz ineğin üstelik namına bereketli kazançlar sağlamasını diliyoruz. Bundan evvel üstelik Katarakt köyünde Nesibe annemize zehirlenen ineğinin hesabına Ekincilik ve Orman Bakanımız aynı kabak kafalı hediye etmişti. Desteklerinden ekolojik ortam Hakkari Valiliğine, Yüksekova Kaymakamlığına ve ilişik kurumlara teşekkürname ediyoruz.” diye konuştu.

Şehremini Büyüksu de Etimesgut Şehremini Enver Demirel’in isteği konusunda köye geldiklerini ifade ederek, “Nafiye teyzemiz geçimini o inekle sağlıyordu. Çocuklarını okula gönderiyordu. İneğinin uçurumdan düşmesiyle baskı yaşadı. Biz bile Etimesgut Belediye Başkanı ile irtibata geçtik. Kendisi birlikte ineği kabul etmek istedi. Etimesgut’tan Yüksekova’ya kardeşlik elini uzattı. Rabbim Etimesgut Şehremini kadar insanların sayısını artırsın.” ifadelerini kullandı.

Kendisine destek verenlere teşekkür fail Bilican da “Çokça bahtiyar oldum. Sayın Valimiz ve şehremaneti başkanımız bana dallama gönderdi. Cenabıhak razı olsun. Yeğenlerimin ve ailemin geçimini bu inekle sağlıyordum. Tanrı hepsinden razı olsun.” dedi.Share: