Hüngür hüngür ağlayan kadına tıpkısı keş da valilikten

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde hararetli ve yamaçtan düşerek telef olan tek kavil kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağlayan 6 bala annesi Nafiye Bilican’a Hakkari Valisi idris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit tarafından alık salık hediye edildi.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta kâin Akocak köyünün Köşk mezrasında hayatiyetli Bilican ailesinin bir tane konvansiyon kaynağı olan keş, 300 metre yükseklikten düşerek temizlik olmuştu. Evlerinin bir tane sözleşme kaynağı olan ineğinin katil olmasıyla yıkılan şeker hastası Nafiye Bilican, 1 kilometre uzaklıkta mevcut bölgeye 4 saat boyunca torununun yardımıyla naşir ulaşmıştı. Gördüğü görünüş karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce açıktan ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağlamıştı.

Konunun bildirilmesi konusunda Hakkari Valisi İdris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit aracılığıyla gönderilen dingil, Hakkari Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan vasıtasıyla Nafiye Bilican’a teslim edildi. Çokça bahtiyar olduğunu anlatım eden Nafiye Bilen, “Aşina birkaç bölüm önceki tek itilaf kaynağım olan ineğim düşerek telef olmuştu. O acıya dürülmek zordu, günlerce ağladım. Benim sesimi duyan ilbay ve ilçebay bana müzaheret eli uzattı. Zaman onların bu hediyesi dünyalara fiyat. Bu sunturlu desteğinden ekolojik ortam Valimiz İdris Akbıyık’a, Yüksekova Kaymakamı Çimşit’e, Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan’a, Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Tehlikesiz Yiğit’e ve destek veren herkese teşekkürname ediyorum. Benim mutluluğuma sebep oldular, Allah herkesten razı olsun” dedi.

Nafiye Bilican’ın mutluluğunun kendilerini kıvançlı ettiğini tamlayan Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan ise “Akocak köyünün Kasır mezrasında aktif Nafiye annemizin ineğinin uçurumdan düşerek katil olmasının basına yansımasıyla valimiz derhal bizi arayarak Nafiye annemizin sıkıntısını gidermemiz konusunda ferman ve ferman verdi. Tığ birlikte kaymakamımızla, İlçe müdürümüzle danışma ettik ve acilen tıpkısı susak temin ettik. Valimizin talimatı üstüne buraya gelip ineğimizi Nafiye annemize doğrulama ettik. İnşallah bu avanak namına artağan tamam, nice günlerde kullanır. Nafiye annemize bu desteği sağlayan valimize teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ninesinin mutluluğuna sebep olanlara teşekkür eden Samet Polat Bilican de, “Biraz bölüm önce ninemin çok sevdiği ineği dağdan düşerek katil olmuştu. Hepimizi içten üzdü. Esen olsun zaman valimiz, kaymakamımız vasıtasıyla benzeri kuş beyinli dürü edildi. Ninemin bu isteğini adına getiren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık dahi embesil teslimi sırasında çökertme telefonuyla görüntülü kendisine Nafiye Bilican’ı arayarak benzeri müddet görüştü. – HAKKARİ

Share: