Burdur’da üretilen Kaliforniya biberi bir nice ülkeye ihraç ediliyor

Burdur’un Gölhisar ilçelerinde seralarda üretilen, lezzetinin birlikte varlıklı C vitaminiyle öne çıkan Kaliforniya biberi, Rusya başta koyulmak amacıyla bir nice ülkeden rica görüyor.

Kente yaygınlaşan antika şeş yayla domatesinin ardından ara sıra üreticiler ilişik değeri yüksek Kaliforniya biberine yöneldi. Yaklaşık 3 yıldır yetiştirilmeye başlanan solgun, al ve yeşil renkteki biberin ilçedeki ilk teşrin alanı rastgele geçen yıl arttı.

Burdur Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Çakırdoğan, AA muhabirine, ilçedeki seraların bir fabrika gibi sayı farkı 200 kişiyle çalıştığını, bölgenin sezonluk iştirakçi toprak kayması aldığını söyledi.

İlçedeki Kaliforniya biberi tarımının bu sene 500 dekara çıktığını belirten Tuğrul, “Dekardan 6 titrem verim alınıyor. Üretimin yüzdelik 90’ı aut piyasaya gönderiliyor. Döviz girdisi sağlayan, ancak dışında olağandan tutulan tıpkısı ürün. Domatesin yanı sıra biberin de ateşçi mebzul, nedeniyle üreticilerimiz Kaliforniya biberine bağ gösteriyor. 350 dekarla başladık, bu sene 500, önümüzdeki yıl galiba 1000 dekar civarında Kaliforniya biberinin üretiminin olacağını hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

“İstenen gelişigüzel yere nişane gönderebiliyoruz”

Bire Bir serada üretim sorumlusu ekincilik mühendisi Burak Mehabetli birlikte Kaliforniya biberinin portakal ve limondan daha çok C vitamini içerdiğini vurguladı.

İhracat belirgin olduğu sürece satışta dava yaşamadıklarını anlatan Kocaman, şöyle devam etti:

“Kilo fiyatı bu sene ortalama 30 liralık bandında. birinci sınıf kalitedeki ürünlerimiz ağız ağıza mikro dışına gidiyor. Rusya, Polonya, Almanya, İngiltere ve sair Avrupa ülkeleri ile Dubai’ye yapıt gönderdik. İstenen her yere kitap gönderebiliyoruz çünkü bizde umar kalıntısı olmadığından sevgili yaşamıyoruz. Dokuncalı böceklere alın dokuncasız böceklerle uğraş yapıyoruz.”

“Bölgeye öncülük yaptık, benzer olduk”

İlçede Kaliforniya biberinin ilk üreticisi olan Uzun Zor ise 2020’da yaptıkları yatırımın sonuçlarını almaya başladıklarını kaydetti.

Bu yıl emeklerinin karşılığını aldıklarını tabir eden Güç, “Ağustostan beri biber hasadı yapıyoruz. 20-25 devir elan devam edecek. Bölgeye öncülük yaptık, benzer olduk. Çok narin tıpkı mahsul. Üretimi yaygınlaştırmaya ve artırmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: