Erzurum haberleri | Erzurum’da sağlıkçılar pembe balonları uçurup meme kanserine dikkati çekti

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesindeki akademisyen ve sağlıkçılar, meme kanserine dikkati fethetmek için pembe palavra uçurdu.

Üniversitenin Tababet Fakültesi Genel Cerrahi Temel Bilgelik Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay ve ekibi, rektörlüğün desteğinde “1-31 Ekim Bicik Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında şifahane girişi ve çevresi ile bazı poliklinikleri gülgûn balonlarla süsledi.

Ardından hastane başhekimliği önünde bire bir araya gelip yakalarına gülgûn kurdele takan akademisyen ve sağlıkçılar, ellerindeki pembe balonları havaya bırakarak bicik kanserine dikkati çekti.

Hastanenin konuşma salonunda bitmeme fail etkinlikte konuşan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, meme kanserine dikkati vira etmek için yapılan farkındalık etkinliğinin haddinden fazla nadir ve topluma hayır olduğunu belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Fuat Gündoğdu üstelik teknolojik cihaz ile tıbbi donanım anlamında kendilerine bindi veren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkürname ederek, “Kanserli hastaların hiçbirinden sevap almıyoruz, buna meme başı protezi birlikte karışma. Hocalarımız kanserli hastalara alışılmadık geçenek ayırıp hizmet ediyor, tığ dahi onlara koruyucu olamaya çalışıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Akçay üstelik kadınlarda görülen kanserlerin 3’te birini meme kanserinin oluşturduğunu belirterek, 8 kadından birinde bu kanserin görüldüğünü anlattı.

“Rastgele 11 dakikada bire bir karı bicik kanserinden yaşamını yitiriyor”

Bicik kanserinde er teşhisin balaban olduğunu vurgulayan Akçay, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada her 3 dakikada ayrımsız kadına meme başı kanseri tanısı konuluyor ve temas 11 dakikada ayrımsız karı bicik kanserinden yaşamını yitiriyor. Türkiye’de birlikte oranlar benzer. Herhangi Bir yıl 17 ila 25 bin yeni bicik kanseri tanısı konuluyor. Bu konuda 20 yaşından sonraları seçme kadın sayı dönemini izleme eden günlerde kesinkes memelerini istikşaf etmeli, 20-40 yaş arasında 3 yılda bir doktora başvurulmalı. Mamografik taramalar ihmal edilmemeli. Bicik kanseri er evrede canlandırma edilirse yüzdelik 98 oranında bu hastalıktan kurtulma şansı var. Biyopsilerden çok korkuluyor, kimse korkmasın, doktorlara güvensin. “

Etkinliğe katıltan Prof. Dr. Durkaya Ören ise meme başı kanserinin enli fakat ağırbaşlı seyirli olduğuna belen ederek, “Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesi Türkiye’nin 5. tıp fakültesi, burada herhangi bir alanda 67 senedir cerrahi prosedür yapılıyor. Sonuç 20 yılımı meme başı cerrahisi ile geçirdim. Hastanenin genel cerrahi kliniğinde, dünyanın seçkin yerinde yapılacak iş yapılmaktadır. Kimsenin ayrıksı yere gitmesine lüzumlu namevcut.” diye niteleyerek konuştu.

Program, organizasyona katılanlara çeşitli ikramlarda bulunulmasıyla sonradan erdi.

Share: