Ankara haberi! Ankara’da “Er Zaman Çocuk Arama Testi” ile gelişimsel mesail ercecik tespit edilecek

Ankara’da “Er Zaman Yavru Kontrol Testi” ile gelişimsel mesail ercecik tespit edilecek

ANKARA – Ankara’da “Er Zaman Çocuk Kontrol Testi” ile 6-72 ay arasındaki çocukların gelişimleri değerlendirilerek, pedagojik destek verilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi beyninde 6-72 kamer arasındaki çocukların gelişimini gitmek amacıyla Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyacak kullanılmamış benzeri gelişim birliğine imza atıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Dokunaklı ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran’ın imzaladığı teşrikimesai ile Ankara’da cıvıl cıvıl 6-72 kamer arasındaki çocukların gelişimleri değerlendirilerek, eğitimsel destek verilecek. Böylece erken çocukluk döneminde ayırt edilebilen gelişimsel sorunların tılsım alınarak iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Hacettepe Üniversitesi Terbiye Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Ekol Öncesi Eğitimi Esas Olgun Dalı öğretim elemanları aracılığıyla karşı karşıya tarama testi yapılacak. Yapılan tarama testi sonucunda gelişim geriliği tespit edilen çocuklara ocak tamamıyla bireysel terbiye programları hazırlanarak, gelişimleri izlem edilecek. 30 bine mail çocuğa ulaşılması hedeflenen ve ağız ağıza ücretsiz olan projenin 2 yıl sürmesi planlanıyor. İlk 3 ay süresince 6-18 mahiye çocuklara müteveccih yapılacak tarama hizmeti için başvurular alınmaya başlandı.

Share: