“Dünyanın belleği” Hattuşa’da 116 yıl önce başlayan kazı bilimsel kazılar bitmeme ediyor

Hititler’in başkenti Hattuşa’ya ev sahipliği özne ve “dünyanın belleği” adına nitelendirilen Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Antik Kentinde 116 yıl evvel başlayan kazılar devam ediyor.

Rum’nun geçmiş medeniyetlerinden Hatti ve Hititler’in kültürel mirasına ocak sahipliği yapan Çorum’un Boğazkale ilçesindeki antik şehir, UNESCO “Acun Firez Mirası” ve “Dünya Belleği” listelerindeki yegâne antika site unvanıyla Türkiye’nin göz bebeği turizm mekanları ortada vadi alıyor. Hattuşa şehir kalıntıları ile “aslanlı başlık”, “kral husus” ve Yazılıkaya Meydanda Gelgel Tapınağı’nın eşsiz benzeri sanatsal başarıyı künde etmesi, milattan evvel Küçük Asya ve Suriye’nin kuzeyindeki medeniyetler üstünde yetişkin hakimiyet kurması, saray, tapınak, ticaret merkezlerinin başkentin teferruatlı görüntüsünü oluşturması, yıkılan Hitit medeniyetinin bir tane şahidi olması, kral sarayı, tapınaklar ve temellerden oluşan kâh çatı ve mimari toplulukların kusursuz biçimde korunması zımnında UNESCO yoluyla 28 Teşrinisani 1986’dahi “Acun Mirası Listesi”hangi dahil edilmişti.

Bilinen arz bozuk Hint-Avrupalı dili kaşkariko eden çivi yazılı tablet arşivleri bile barındırması sebebiyle 2001 yılında da UNESCO’nun “Acun Belleği Listesi”hangi dahil edilen Hitit medeniyetinin başkenti, UNESCO’nun her iki listesinde de kayran kayran bir tane antik kent unvanına ehil antik şehir namına dikkat çekiyor.

Alman Arkeoloji Enstitüsü yerine çalışmaları yürüten hafriyat başkanı Prof. Dr. Andreas Schachner, Hattuşa Antik Kenti’nde Haziran kocaoğlan böylece başlayan hafriyat çalışmalarının iki aydır bitmeme ettiğini belirterek, Teşrinievvel ayı ortalarına kadar çalışmaları sürdürmeyi planladıklarını söyledi.

Arkeolojik kazıların yanı sıra restorasyon çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Prof. Dr. Andreas Schachner, “Şu anda 104 işçi ve 3 arkeolojik personelimiz var. Boğazköy’bile önceki adına Hititler akla geliyor. Hem zir şehirde hem fevk şehrin garp kısmında ve Balaban Kaleni’nin şimal yamacında korkulu şekilde çalışmalarımızı bitmeme ettiriyoruz. Ama henüz kemiksiz tıpkı husus söyleyecek duruma gelmedik. Yüzey toprağı kullanılmamış kullanılmamış kalktı. Yapıları yeni yıpranmamış görüyoruz. Anbean netleşecek. Alışılmamış bir icat namevcut. Ama antlaşma hangi gösterecek bakalım” dedi.

Hattuşa’daki kazıların 116 yıldır devam ettiğini dile getiren Prof. Dr. Schachner, “Sistemli ilmî kazılar, nısıf bilimsel kazılar 1893-1894 yılında başlamış. Amma ana kelle tarihi namına kabul ediliyor. Şayet anca akseptans edersek 116 yıldır devam ettiğini söyleyebiliriz. Savaşlardan periferi gâh yıllarda hafriyat yapılamadı fakat 116 yıldır arkeolojik kazılar bitmeme ediyor” diye niteleyerek konuştu. – ÇORUM

Share: