DİYARBAKIR – Fırat kaplumbağasının kırılan kabuğu çelik telle birleştirildi

Diyarbakır’dahi nesli tükenme tehlikesi altındaki Fırat kaplumbağasının kırılan kabuğu polat telle birleştirildi.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan ve Türkiye’de Fırat ile Dicle nehirlerinin kenarında kıpırdak, yumuşak kabuklu Fırat kaplumbağası (rafetus euphraticus), benzeri müddet geçmiş Batman’de Dicle Nehri kenarında kabuğu şikeste ve yerli halde bulundu.

Haber verilmesi üzerine Huy Dulda ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğü ekiplerince, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Dicle Üniversitesi aksiyon birliğiyle kurulan Diyarbakır’daki Dicle Çandır Hayvanı Kurtarma ve Iyileştirme Merkezi’ne getirilen Fırat kaplumbağası, otama altına alındı.

Merkezdeki veterinerlerce Latince isminden esinlenerek “Rafet” adı verilen Fırat kaplumbağasının kabuğunun kırıldığı belirlendi.

Dicle Üniversitesi Baytar Fakültesi Cerrahi Anne Bilgi Dalı tedrisat üyelerince yapılan ameliyatla ur “Rafet”e “serklaj teli” yöntemi uygulandı.

Ur Rafet, tedavinin ardından natürel yaşam ortamına bırakılacak.

“Yarasını temizledik”

Merkezde kaplumbağanın bakım ve tedavisinden mesul veteriner Ayşe Fellah Yıldız, AA muhabirine, bölgede kıymetli görülen ve nesli coşkunluk altında olan Fırat kaplumbağasının tahminî aynı ay önceki kabuğunda kırıkla merkeze getirildiğini söyledi.

Yaptıkları önceki müdahalede kaplumbağanın kabuğundaki kırıktan kontekst kurtçuklar oluştuğunu gördüklerini kaydeden Talih, buna sınırlanmış kendisine içerisindeki dokunun gâh yerlerinin canlılığını yitirdiğini tespit ettiklerini belirtti.

Kurtçukları temizlediklerini tamlayan Yıldız, şöyle konuştu:

“Yarasını temizledik. Henüz bilahare cerrahi anne malumat dalındaki hocalarımıza atıf ettik. Onlarda kırılan kabuğu sunu mebzul şekilde aynı araya getirerek serklaj teli işlemini yaptılar. Serklaj işlemi, paslanmaz çelikten telle daha çok sert dokuları aynı araya anlatmak amacıyla makbul bire bir cerrahi muamele. Kabuğu üstelik kaba olduğu amacıyla hocalarımız serklaj takılmasını akla yatkın gördü.”

Fırat kaplumbağasının takkadak Türkiye’de görülen tıpkı kök olduğu amacıyla haddinden fazla zer olduğunu vurgulayan Talih, “İnsanlarımızın nehirlerde balık avlarken ağlarına takılabilir, elan şuurlu davranmalarını, onlara uymazlık vermemelerini, güvenli olabilecekleri aynı alana bırakmalarını, yaralı olanların üstelik bize bildirilmesini ve merkezimize getirilmesini kâm ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: