Özcan Purçu: “Bıçak Kemiğe Dayandı Diyorduk Amma Belli Vatandaşın Duygusal Damarına Saplanmış”

CHP İzmir Saylav Özcan Purçu, Güneydoğu Rum Bölgesi’ne yaptığı ziyaretin ardından, “Bıçak kemiği dayandı diyorduk ama muhtemelen o kim vatandaşın birey damarına saplanmış. Kime dokunsanız ayrımsız ilenç işitiyorsunuz. Esnaf çirkin, fellah viran, çiftçi bırakınız geçimi sağlamayı, cümbüş faturasını ödeyemez durumda” açıklamasını yaptı.

CHP İzmir Saylav Purçu, 20-22 Ekim’dahi Diyarbakır eşkal, Bismil ve Silopi ilçeleri, Batman hat, Şırnak dalan ile Cizre ve Silopi ilçelerine yaptığı ziyaretle ilgili yazılı izah yaptı. Purçu’nun açıklaması şöyle:

“Bıçak kemiği dayandı diyorduk ama mahsus o ki vatandaşın birey damarına saplanmış. Kime dokunsanız bire bir beddua işitiyorsunuz. Esnaf çöp tenekesi, rençper siftinlik, dikici bırakınız geçimi sağlamayı, zindelik faturasını ödeyemez durumda.

Tablo haddinden fazla keleş, sonuç tıpkı yılda konutlarda elektriğe yüzde 89,5, ile yüzde 184,2, tarımsal sulamada yüzde 142,5 zam yapıldı. Bu büyüklük ticarethanelerde yüzdelik 174,2 ile yüzde 265,6, sanayide ise yüzde 433,1 dolayında, buna dürülmek gibi mü? Serencam duran istihsal, tarlada kuruyan verim.

“ÇALIŞMA ÇAĞINDAKİLER VAKTİNİN ŞIŞMAN BÖLÜMÜNÜ KAHVEHANELERDE BİR ÇAYA TALİM EDEREK GEÇİRİYOR”

Güneydoğu Bölgemizde kapsamlı tıpkı iş yürüttük. Bölgenin kendine özgü sorunlarının yanı sıra anne antet geçim sıkıntısı ve işsizlik. Faaliyet yaşında olanlar vaktinin balaban bölümünü kahvehanelerde tıpkısı çaya talim ederek geçiriyor. Bölgedeki gençler başıboşluk yüzünden geleceğe dayalı ümitlerini yitirmiş durumdadır. Maraba can çekişiyor, iktidar bihaber, yemeden içmeden seyrediyor.

Şırnak ili Silopi ile Cizre ilçelerini birbirine bağlayan karayolunda bölgede yatırımların yetersizliğini adeta gözler önüne seriyor. Bu devirde bu kere ağı hem vatandaşa ezinç hem da gelişmeye engel.

“İPEK YOLU ADINA BİLİNEN KARAYOLUNDA YER SAHA ÇÖKMELER HÜCRE ÇARPIYOR”

Habur çizgi kapısını bölgeye bağlayan ve İpek Yolu yerine de aşina karayolunda vadi saha çökmeler göze çarpıyor. Bu kere üstelik bire bir başına, esmer yolu ağı yatırımlarından çağ vuran ‘sürekli yollar yapılıyor’ söylemini dilinden düşürmeyen iktidarın açıklamalarının tıpkısı algı operasyonundan öte bir molekül olmadığını gösteriyor.

“YOLLARDAN CÜMLE ŞİKAYETÇİ, HÜKÜMET İSE ÇABUCAK DİNLİYOR”

Yollardan vatandaş şikayet ediyor, kamyoncu esnafı şikayet ediyor, hükümet ise hoppadak dinliyor. Özge ayrımsız sav yenilenen yollarda bozuk ve sınırlı malzeme kullanılması. Yenilenen yollar yer oldukça tıpkı yağışta, karda ya bile gösterişli tonajlı araçların geçişinde bozuluyor. Gene tenkis, yandaşa yeniden getirim yaratılıyor. Vatandaşın işi yoluna girmiyor amma lehtar değme tip yolunu buluyor.

Bölgede metanetli çokça baraj olmasına rağmen; çiftçinin tarlasını sulayacak su kanalları namevcut. Mahsus o ki sulama kanalı projeleri tozlu raflarda beklemeye devam ediyor. Sulanamayan ekincilik arazisi mütenakıs üretim, artan fiyat ve milli para kaybı demektir. Su akıyor, yetkililer seyrediyor.

“ŞIRNAK SİLOPİ’DE SULAMA KANALLARI OLMADIĞI İÇİN ÇİFTÇİLER TARLALARINI SULAYAMIYOR”

Zirai sulama sorunun yaşandığı illerden biri üstelik Şırnak olduğunu belirleme ettik. Şırnak ilinin Silopi ilçesinde çiftçiler bölgede sulama kanalları olmaması nedeniyle tarlalarını sulayamıyor. 191 bin dekar yapışkan, 57 bin dekar susuz ekincilik alanı kalkmak amacıyla 250 bin üretim alanına cemaat olan Silopi ovasında; çiftçiler sulama yapamadıkları için ürün kaybı yaşamakta, kuyu kazarak bu sorunu imece usulüyle çözmeye çalışmaktadır.

Çiftçilerin her yıl elan derin kuyu beğenmek zorunda kalmakta, bu ebat özellikle erke gelmek üzere maliyetleri artırmaktadır. Çiftçiler tarlalarını yeterince sulayamadıkları kabilinden aynı bile ağırbaşlı canlılık faturalarının altında ezilmektedir.

Hükümetin seçkin 3 ayda bire bir hareketlilik zamlarını otomatiğe bağlamış durumdadır. Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı yoluyla yapılan açıklamalara bakarak 2021 yılında ruh faturasını ödeyemediği amacıyla 2 milyon 970 bin 505 abonenin elektriğini kesildi.

Bu hayatiyet maliyetlerinden can çekişen aynı ekip ise bu bölgede tarımsal sulama özne çiftçilerdir. Maraba mevrut faturaların altında ezilmekte; ödeyemediği faturalar dolayısıyla mahsulü ya tarlada çürümekte evet de on paralık ekememektedir. Alelhusus tarımsal sulamada mergup zindelik fiyatları baştan düzenlenmeli, motivasyon, vergi indirimi kadar yollarla bu kıymet düşürülmelidir.  Artan fiyat geçmiş çiftçimizi sonradan vatandaşımızı çarpmaktadır. Görünen o ki neşelilik faturaları akıbet kendisine sandıkta iktidarı çarpacak.”

Share: