Dışişleri Nazır Yardımcısı Kaymakcı, Kayseri’de “İl İl AKARSU Buluşmaları-9” programına katıldı Açıklaması

Dışişleri Vekil Yardımcısı ve Avrupa Birliği (DENIZ) Başkanı Sefirikebir Faruk Kaymakcı, “Bizim için Avrupa Birliği’hangi üyelik aynı malihülya meselesi değil, bir özenti meselesi da değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en üst düzeyde korunması meselesidir.” dedi.

Valilik Konuşma Salonu’nda planlı “İl İl AB Buluşmaları-9” programına katılan Kaymakcı, Türkiye ile Avrupa Birliği (DENIZ) ilişkileri üzerine bilgilendirmede bulundu.

AKARSU’ye yekpare unsur doğmak istediklerini belirten Kaymakcı, tarihi, coğrafyası, ekonomisi, sanatı, sporu ve ticaretiyle Türkiye’nin ayrımsız Avrupa ülkesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yani biz Meksika veya İran olsaydık belki Avrupa Birliği bizi ilgilendirmeyebilirdi ama biz ayrımsız Avrupa ülkesiyiz. Siyasetiyle, ekonomisiyle, ticaretiyle, üniversitesiyle, akademisiyle Avrupa ülkesiyiz. Şayet Avrupa ülkesi olup Avrupa Birliği içerisinde olmazsanız hangi tamam? Diplomalarınızın denkliğinizi kimse tanımayabilir, ihraç edeceğiniz malın sertifikasını kimse tanımayabilir. Bizim için Avrupa Birliği’hangi üyelik tıpkı kara sevda meselesi değil, ayrımsız özenti meselesi birlikte değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en son düzeyde korunması meselesidir. Onun amacıyla bu da bize birlik üyelik dışında hiçbir formül vermiyor.”

Ara Sınav serbestisi konusuna birlikte değinen Kaymakcı, bu konuda çalışmalarının bitmeme ettiğini söyledi.

Üyelik üzere maksut sonuç 6 kriterin hesabına getirilmesi noktasına geldiklerinde, vize serbestisi üstüne ellerinin güçleneceğine değinen Kaymakcı, şöyle devam etti:

“Bazen Mağribî ülkelere vize elde etmekte vatandaşlarımızın zorlandığını görüyoruz. Bu konuda Sayın Bakanımız dahi ayrımsız izah yaptı. Özellikle pandemi döneminde bu ülkelerin büyükelçilikleri, konsoloslukları personel sayısını çetin şekilde azalttı. Pandemi döneminde vize başvuruları az daha yüzdelik 20 düzeyine düşmüştü, demincek pandemi sonrası alelhusus bu yaz gürpedek bire 15-20 mezuniyet ara sınav talebinde artma oldu. Bu üstelik ağır sıklet yığılmalara ve beklemelere neden oluyor. Tığ bu sürecin hızlandırılması üstüne, Sayın Bakanımız karışma kalkışmak üzere lazım uyarıları yaptık. Sanıyorum birçok Ankara’daki Batılı büyükelçilik de bunu anlıyor ve bu beklentimizin esaslı olduğunu söylüyor. Umarız önümüzdeki dönemde birtakım kolaylaştırmalarla bu süreci hızlandırabiliriz.”

Program, mütenevvi sunumların peşi sıra istifham karşılık bölümüyle sona erdi.Share: