Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer’den Muallimlik Iz Kanunu’nu Eleştiren Sendikalara: “Bizden Elan Aşkın Kimse Öğretmeni Sevemez”

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, kariyer basamaklarında sınav sistemini eleştiren eğitim bilimi sendikalarını kasıt alarak, “Siyasi boykot çağrıları oldu. Şu oldu, bu oldu. Troller devreye girdi. Güya Mili Eğitim Bilimi Bakanlığı, öğretmenin itibarına dokunuyormuş gibi matlup operasyonları çekildi. Bizimle öğretmeniz arasına kimse giremez. Bizden daha fazla kimesne öğretmeni sevemez” dedi.

Milli Yetişek Bakanlığı, Mektepli/Hoca Destek Sistemi (ÖDS) lansman toplantısını bugün Ankara’de Milli Eğitim Bilimi Şüra salonunda yaptı. Toplantıya Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, AKP Konya Saylav, TBMM Milli Terbiye Komisyonu Sözcüsü Orhan Erdem’in beraberinde eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

“BAZI SENDİKALAR BU HİZMETİ MEBDE KARIŞIKLIĞINA NEDEN OLACAK ARKAÇ GETİRDİ”

Tanıtım toplantısında konuşan AKP’li Yiğitlik, “Bayağı öğretmenlerimizin bazı sendikaların dolgunca niyetle kırıcı niyetle olayı niyetlerini okumuyorum ama bu çok pir hizmeti mebde karışıklığına hastalik olacak şekilde ayrımsız kuzuluk getirdiler. Aynı kat Muallimlik Meslek Kanunu bire bir kariyer basamaklarını oluşturuyor. Türkiye’üstelik hiçbir kariyer basamakları sınavsız değil, bunu da bildirme dolgunca bu dünya agâh” dedi.

Bakan Mahmut Özer, çocukların okullaşma oranı, başörtü ve Muallimlik Patika Kanunu’na ilişik konuşarak şunları söyledi:

“MUHAFAZAKAR KESİM KIZ ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERMİYOR DİYORLAR”

“Eğitimin önündeki hep antidemokratik engeller kaldırıldı. Bazı gençlerimiz öğrencilerimiz hatırlamazlar bu ülkede eğitimin önünde başörtüsü yasağı vardı. Öğrencilerimiz gençlerimiz, kadınlarımız yükseköğretim kapılarında güvenilmez dramlar yaşadılar. İkna odalarında başlarını fora etmek üzere şişman çaba sarf edildi. Düşünebiliyor musunuz ayrımsız ülkede zat vatandaşının eğitimle buluşmasıyla ilgilendiren manalar çıkartıyor. Ondan sonraları diyorlar ki, ‘Bu ülkede kız çocuklarının okullaşmasıyla ilgili travması var.’ Sen hem okul yapmayacaksın hem başörtüsü yasağı uygulayacaksın hem bile diyeceksin ki, ‘Muhafazakar kesim kız çocuklarını okula göndermiyor.’ Böyle bir küstahlık kabil mi?

“SENKRONİZE HABERLERE MARUZ KALIYORUZ”

Bugünlerde bazen basın yayın organlarında kız çocukları ve okullaşma ile ilgili spekülasyonlar görüyoruz. ‘1. 2 milyon mektepli okulla buluşamadı. 800 bine yakın kız çocuklarının eğitsel sorunları var. Milli Eğitim Bakanlığı kız çocuklarının eğitimine bariyer olmaktan çıksın’ diye niteleyerek abus ve senkronize başlamış haberlere maruz kalıyoruz. Bu haberlerinin hiçbirinin haber karşılığı yok.

“EKSPER VE BAŞÖĞRETMENLİKLE İLGİLİ SINAVLARLA İLGİLİ TROLLER DEVREYE GİRDİ”

Öğretmenlik Meslek Kanunu 60 yıllık bire bir hayal. Buradaki amacımız şuydu, bu kanun hemen tıpkısı başlangıçtı. Sonraları emniyetsiz aynı yönlendirme ortaya artık. Özellikle uzman ve başöğretmenlikle ilgilendiren sınavlarla ilişkin. Imdi onların teferruatına girmiyorum. Siyasi boykot çağrıları oldu. Şu oldu, bu oldu. Troller devreye girdi. Neymiş Mili Eğitim Bakanlığı, öğretmenin itibarine dokunuyormuş kabilinden matlup operasyonları çekildi, ‘Niye sınava bağımlı oluyor?’ şeklinde. Amma tıpkısı husus unutuldu. Zaman beğenilir, geriye nerede kurum aldığınız kalır. Hakikatin yanı sıra mı tekebbür alıyorsunuz yoksa kopartılan toz bulutunun içerisinde eksantrik operasyonlar mı yapamaya çalışıyorsunuz?

“BİZİM YAPMAK İSTEDİĞİMİZ ŞEY VAKIT KAYBETMEDEN ÖZLÜK HAKLARINIZI İYİLEŞTİRMEK”

Eğitimini tamamlayan öğretmenlerin bugün itibariyle yüzde 98’i sınava başvurdu. Ben bilcümle manipülatörlere medya trollerine politik cerrahi müdahale yok etmek talip yekpare siyasilere lüzumlu dersi ve onur etmedikleri amacıyla sunma ahbapça şükranlarımı sunuyorum. Bizimle öğretmenimiz arasına kimse giremez. Bizden daha aşkın kimesne öğretmeni sevemez. Boykot çağrısı yapmıştınız. Yüzdelik 98’i değer etmedi. E nasıl izah edeceksiniz özlük meşruiyetinizi o devir diyerek insana sorarlar. 19 Son Teşrin da bu sınav yapılsın öğretmenlerimiz diyecekler kim, ‘Bu nedir yani ne bu fırtınalar kopartıldı?’ esasen bakanlığın boşaltmak istediği molekül elden bizim nüfus haklarımızı iyileştirmek.”

Share: