Sakarya’da sezonluk ekincilik işçilerinin kip fındık mesaisi sürüyor

Maşrık ve güneydoğu illerinden Sakarya’ya fındık toplamaya gelen mevsimsel tarım işçileri, karı ekonomilerine katkı seçmek için yunak havada okkalı emek harcıyor.

Kocaali ilçesi Kestanepınar, Açmabaşı, Gümüşoluk ve Demiraçma mahallelerindeki bahçelere yaz aylarında çalışmaya mevrut işçiler, tahminî 2 kamer rastgele dönme sabahın erken saatlerinden zaman batımına kadar mesailerini sürdürüyor.

İlçenin akıntılı arazilerinde ısıdam ve ciddi havaya rağmen işlerini görev paylaşımı ve dayanışma içerisinde eden mevsimlik işçiler, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta geçimleri amacıyla karşı teri döküyor.

“Bura haddinden fazla sunturlu”

Adana’dan gelen sezonluk iştirakçi Lale Başgül, AA muhabirine, 12 yıldır Kocaali’ye fındık toplamaya geldiğini belirtti.

İşin print ancak sıkıntı almanın elan baskı olduğunu dile getiren Başgül, “Fındığa bağlı olarak 60 çağ mütezayit var, 30-40 dönme birlikte küsurat oluyor.” dedi.

Başgül, Adana’da bile çalışabileceklerini fakat oradaki yüksek yalın zımnında bu bölgelerin yeğleme edildiğine değinerek, “Burası çok pir. Adana’bile çalıştığımız devir paramızı 3-4 ay sonradan alabiliyorken burada fındığın bitmesiyle toplu para alıyoruz. Bu bizim üzere çokça kebir.” diyerek konuştu.

Şırnak’tan gelen Korkunç Üzücü, yemek ve saflık işleriyle uğraştığını belirterek, “Temas bölüm 20 kişinin yemeğini amade ediyorum. Kirlenen eşyalarını yıkıyorum. Burada kazandığımızla az çok ailemize yardım ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

37 yıldır ilçeye mevsimlik işçi getiriyor

İlçeye 37 yıldır mevsimlik ekincilik işçileri getiren dayıbaşı Diyadin Doğan ise Mardin, Van, Şırnak, Diyarbakır’dan insanları getirdiğini aktardı.

Evlerinin bayındır olduğunu anlatan Doğan, şunları kaydetti:

“Gelişigüzel birinin içerisinde çamaşır makinesi, buzdolabı, duşları var. Toprak sahipleri, hekim lazım olduğu ahit bizi hastaneye götürüyorlar. Vürut ve azimet paramızı veriyorlar. Ağabey cömert kabilinden geçiniyoruz.”

Doğan, güneydoğuda hava sıcaklığının haddinden fazla olması zımnında Kocaali’nin kendilerine yayla gibi geldiğini vurgulayarak, “Hem servet kazanıyoruz hem birlikte eğleniyoruz. Burada haddinden fazla rahatız.” dedi.

Share: