Deregümü köyü geçimini karanfil ve domatesten sağlıyor

Isparta’nın 2 bin nüfuslu köyü Deregümü’nde yetiştirilen karanfil ve domates, civar halkının kavil kaynağı oluyor.

Deregümü’nde senelerce yetiştirilen üzüm ve gülde verimin düşmesinin ardından köylüler, önceki yıllarda domates ve karanfil üretimi üzere limonluk kurdu.

Sera sayısının her an arttığı köyde 1850 dekar alanda yetiştirilen karanfiller, antipatik albeni depolarında dulda edilmesinin peşi sıra İspanya, Bulgaristan, İngiltere, Hollanda ve Rusya’ya ihraç ediliyor.

Deregümü’nde 750 dekar alanda üretilen domates da çöz ve dış piyasada yerini alıyor.

Isparta Tarım Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, AA muhabirine, köy halkının ayrıntılı yıllar tarımla uğraştığını söyledi.

Köyden ekonomiye yıllık averaj 250 milyon lira girdiği sağlandığını belirten Selçuk, bu tarımsal faaliyetlerde çokça sayıda kişinin istihdam edildiğini dile getirdi.

Kesme çiçeklerin renklerine göre ayrımlı ülkelere gönderildiğini tamlayan Selçuk, “Hem mutluluk ekonomisine katkı sağlıyoruz hem da Türkiye’mizin ürününü dünyada tanıtıyoruz. Tığ üretiyoruz, üretmeye devam edeceğiz, üreten talih ekonomisine yardım sağlayıcı her bir çiftçiye şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuştu.

Köy muhtarı Mehabetli Toprakçı de kestirmece 15 yıldır köyde domates ve karanfil yetiştirildiğini dile getirdi.

750 dönüm araziden 10 bin titrem domates elde edildiğini anlatan Toprakçı, şunları söyledi:

“Bu sene domatesten kestirmece 70 milyon lira civarında gelir beklemekteyiz. Domatesin yarısından biraz fazlasını Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya kabil illerimize gönderiyoruz, benzeri kısmı da ihraç ediliyor. Domatesin yanında karanfil bile üretiyoruz. Bu sene tahminî 250 milyon ense karanfil üretimi bekliyoruz. Karanfilden de 180 milyon teklik ihracat girdisi bekliyoruz.”

Share: